ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2014 Pazartesi 18:23

Alman polisi futbol maçlarından çekiliyor

Alman polisi futbol maçlarından çekiliyor

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) maçlarında, güvenlik maliyeti nedeniyle bazı eyaletler polis sayısını azaltmayı, bazıları ise kulüplerin ortak giderlere katılmasını istiyor.
Alman basınındaki haberlerde, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanlığının, 31 Temmuz'daki futbol etkinliklerinde polislerin görev almasıyla ilgili bir genelge yayınladığı bilgisi yer aldı.

Genelgede, polislerin hissedilebilir bir şekilde Bundesliga maçlarından çekilmesinin istendiği, hatta bazı maçlarda polisin görev almamasının da planlandığı kaydedildi. Bunun, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin İçişleri Bakanı Raf Jaeger'in personel konusunda tasarrufa gitmek istemesinden kaynaklandığı ifade edildi.

Alman Kulüpler Birliğinin (Deutsche Fussball-Liga) güvenliğin sağlanması konusunda ortak olmayı kabul etmek istememesi nedeniyle eyaletin böyle bir karar aldığı belirtildi.

Bremen eyaleti de polislerin görev aldığı riskli maçlarda Kulüpler Birliği'nden para isteyeceği, bunun her bir maç için yaklaşık 300 bin avro olabileceği kaydedildi.

Bu arada 2012-2013 sezonunda, Bundesliga maçlarında güvenliğin sağlanmasının eyaletlerdeki emniyet teşkilatlarına 40 milyon avroya mal olduğu bildirildi.

Bakanlık pilot proje uygulayacak

Jaeger, bugün Düsseldorf'da düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, maçlarda polislerin görev almasını en elverişli hale getirmek istediklerini, bunun için sezonun ilk 4 haftasında pilot proje başlatacaklarını açıkladı.

"Polis futbol maçlarında güvenliği sağlamaya devam edecek. Eyaletimizdeki futbolseverler buna güvenebilirler" diyen Jaeger, riskli olan maçlarda ve şiddet yanlılarına karşı polisin görevini yerine getireceğini söyledi.

Taraftarlarla da görüştüğünü anlatan Jaeger, görüşmelerde taraftarların daha fazla sorumluluk almaya hazır olduklarını, bunu şimdi ispatlayabileceklerini söylediklerini kaydetti. Jaeger, son 3 yılda olayların çıkmadığı karşılaşmalarda polis sayısını azaltmak istediklerini belirtti.

Alman Kulüpler Birliği Başkanı Reinhard Rauball da Jaeger'in bu konuda kendilerini şimdiye kadar bilgilendirmediğini ancak Bakanın bu düşüncelerinin temelde makul olduğunu dile getirdi.

Schalke 04, Borussia Dortmund, FC Köln, Borussia Mönchengladbach ve SC Paderborn maçlarını Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde oynuyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER