ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 12:06

Alex’in vedası ekim ayına damga vurdu

Ekim ayında spor dünyasının en çok konuşulan isimleri belli oldu. Medya Takip Merkezi (MTM)’nin hazırladığı medya araştırmasına göre, Alex De Souza’nın Fenerbahçe’den ayrılışı aya damgasını vururken,


 Ekim ayında spor dünyasının en çok konuşulan isimleri belli oldu. Medya Takip Merkezi (MTM)’nin hazırladığı medya araştırmasına göre, Alex De Souza’nın Fenerbahçe’den ayrılışı aya damgasını vururken, Aykut Kocaman ve Aziz Yıldırım medyada en çok ses getiren diğer isimler oldular.

İşte, spor gündeminin dikkat çeken detayları…
Yapılan medya araştırmasına göre, Ekim ayında 70 bini aşkın haber ve yazıya konu edilen Fenerbahçe, ayın en çok konuşulan spor kulübü oldu. Haberlerinde bir önceki aya oranla yüzde 20 artış tespit edilen sarı lacivertli kulüp, en fazla Alex De Souza’nın ayrılması ile adından söz ettirirken, Avrupa Ligi’nde sağladığı başarı ile de gündeme geldi.

Galatasaray sakatlıklar nedeniyle zor bir ay geçirdi
Ayın medyada öne çıkan diğer spor kulübü de Galatasaray oldu. Takımdaki önemli oyuncuların sakatlığı dolayısıyla zor günler geçirmesi ve Şampiyonlar Ligi’nde aldığı kötü sonuçlarla haberlere konu olan sarı kırmızılı ekip ayrıca, 107. kuruluş yıldönümünü kutlaması ile de basında ilgi gördü. Galatasaray, ay boyunca kırk bine yakın haber ve yazı ile medyada yer aldı.

EKİM AYINDA EN ÇOK KONUŞULAN SPOR KULÜPLERİ

Spor kulübü Haber Adedi \% Artış
Fenerbahçe 70.540 20
Galatasaray 39.807 -3
Beşiktaş 36.815 15
Trabzonspor 25.430 -5
Bursaspor 17.009 -4

ALEX’İN AYRILIĞI CAMİAYI BÖLDÜ

Ekim ayının ilk günü Fenerbahçe’den ayrılmasıyla, gündeme bomba gibi düşen Alex De Souza, açık ara ayın en çok konuşulan sporcusu oldu. Haberlerinde bir önceki aya oranla yüzde 78 artış görülen Alex, daha çok şu konularla gündeme geldi:

Medyanın karşısına son kez çıkarak açıklama yapması, Başbakan Erdoğan ile vedalaşması, Fenerbahçeli taraftarların konvoy halinde Alex’i havalimanına kadar uğurlaması ve yetenekli futbolcunun Twitter üzerinden “Yüzde 100 Brezilyalı doğduk, yüzde 50 Türk, yüzde 50 Brezilyalı öleceğiz.” şeklindeki paylaşımda bulunması… Fenerbahçe’nin efsaneleri arasına giren Alex, toplamda 22 bin 136 haber ve yazı ile gündeme geldi.

BURAK ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE SİFTAH YAPTI

Ay boyunca medyada öne çıkan diğer sporcu Galatasaraylı Burak Yılmaz oldu. Liverpool’un kendisine teklif göndereceği yönündeki iddialar ile ay içerisinde gündeme gelen Burak, Şampiyonlar Ligi’nde ilk golünü Galatasaray’ın Cluj’a karşı oynadığı maçta atması ile medyada ilgi gördü.

Milli Takım kampında kaleci Volkan Demirel ile kavga ettikleri ile ilgili haberlere de Twitter’dan Volkan ile çekilen samimi fotoğrafını paylaşarak cevap veren Burak Yılmaz, ay genelinde 9 bin 157 haber ve yazıda yer aldı.

ARDA’NIN PARİS HİLTON’LU REKLAMLARI ÇOK KONUŞULDU

Yapılan araştırmaya göre, medyanın Ekim ayında en çok yer verdiği bir başka sporcu Atletico Madrid’de görev yapan Arda Turan oldu. Geçirdiği sakatlık nedeniyle, Milli Takım’ın Macaristan ile oynadığı maçta yer alamayan Arda’nın, görev almadığı maçlarda Milli Takım’ın kazanamadığına ilişkin istatistiksel veri, medyada ilgi gördü.

Sakatlık sebebiyle 10 gün sahalardan uzak kalan genç futbolcunun, bir hazır giyim markasının reklamlarında Paris Hilton ile yer alması, basının dikkatini çeken konulardan biriydi. Bir önceki aya oranla medyada yüzde 23 daha fazla yansıma sağlayan Arda Turan, 6 bin haber ve yazıda yer buldu.

EKİM AYINDA EN ÇOK KONUŞULAN SPORCULAR

Futbolcu Haber adedi \% Artış
Alex De Souza 22.136 78
Burak Yılmaz 9.157 25
Arda Turan 5.999 23
Mehmet Topal 5.828 -4
Gökhan Gönül 5.707 52
Selçuk İnan 5.398 -2
Volkan Demirel 5.018 60
Felipe Melo 4.312 -2
Dirk Kuyt 4.305 -26
Hamit Altıntop 4.251 15

AYKUT HOCA MEDYADA HEM İYİ HEM KÖTÜ KONUŞULDU

Fenerbahçe’nin Sportif Direktörü ve Teknik Sorumlusu Aykut Kocaman, ayın medyada en çok ses getiren teknik direktörü oldu.

Alex De Souza ile yaşadığı gerginlikle de medyada yer alan Kocaman, Alex’in gidişinde büyük payı olduğu gerekçesiyle taraftarların tepkisini topladı. Alex krizinin ardından, UEFA Ligi’nde takımın başarılı performans göstermesiyle de haberlere konu olan Aykut Kocaman, toplamda 12 bin 397 haber ve yazı ile gündeme geldi.

Spor dünyasına yönelik hazırlanan araştırmaya göre, Fatih Terim ayın medyada en fazla ilgi gören diğer teknik direktörü oldu. Takımının hem Şampiyonlar Ligi’nde hem de Süper Lig’de istenilen sonuçları alamaması ve futbolcuların sakatlıkları nedeniyle sıkıntılı bir ay geçiren Fatih Hoca, Galatasaray Sportif A.Ş.’nin yönetim kurulunda yer almasına ilişkin proje ile de medyada yer buldu. Takımındaki kötü gidişe dur demeye çalışan Fatih Terim, Ekim ayını 7 bin 955 haber ve yazı ile tamamladı.

Aynı araştırmaya göre, Abdullah Avcı medyanın en fazla yer verdiği diğer teknik direktör oldu. Milli Takım’da üst üste alınan kötü sonuçlar nedeniyle eleştiri alan Avcı ile ilgili olarak, spor medyasında “Gitsin mi? Kalsın mı?” tartışması yaşandı. Abdullah Avcı, Ekim ayında 6 bin 868 haber ve yazı ile medyada adından söz ettirdi.

EKİM AYINDA EN ÇOK KONUŞULAN TEKNİK DİREKTÖRLER

Futbolcu Haber adedi \% Artış
Aykut Kocaman 12.397 -7
Fatih Terim 7.955 -22
Abdullah Avcı 6.868 18
Samet Aybaba 5.470 -19
Şenol Güneş 4.559 -24

EN ÇOK KONUŞULAN KULÜP YÖNETİCİSİ AZİZ YILDIRIM

Ekim ayının en çok konuşulan kulüp yöneticisi, Alex De Souza’nın Fenerbahçe’den ayrılışı olayıyla da haberlere konu edilen Aziz Yıldırım oldu. Yıldırım’ın, basına yapılan açıklamada, yönetim ve Alex arasındaki diyaloglarla ilgili olarak tercüman Samet Güzel’i şahit göstermesi medyada geniş yer buldu. Aziz Yıldırım ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olması için CHP’nin kendisine teklif götürmesi ile de ay içerisinde basının dikkatini çekti.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, ayın medyada en fazla ilgi gören ikinci kulüp yöneticisi oldu. Bir önceki aya oranla medyada yüzde 31 daha fazla yer alan Orman, ay boyunca şu konularla konuşuldu: Beşiktaş’ı mali açıdan zora sokan Yıldırım Demirören yönetiminden hesap sorulacağını belirtmesi, Quaresma konusunun kendisi için kapandığı şeklinde açıklama yapması ve eski futbolculardan Ferrari için CAS Mahkemesi’nin verdiği yaklaşık 8 milyon Euro’luk cezaya itiraz edeceklerini dile getirmesi…

Araştırmada öne çıkan bir diğer kulüp yöneticisi ise 2 bin 625 haber ve yazı ile Ünal Aysal oldu. Galatasaray’ın 107. Kuruluş yıldönümü töreninde birlik ve beraberlik mesajları vermesiyle medyada adından söz ettiren Aysal’ın hakkında ve Sportif A.Ş yöneticileri hakkında “nitelikli dolandırıcılık ve manipülasyon” iddialarıyla suç duyurusunda bulunuldu. Aysal’ın medyaya en fazla konu olduğu bir diğer haber ise, Belçika Prensi Philippe’nin kendisine “Kraliyet Nişanı” takdim etmesi oldu.

EKİM AYINDA EN ÇOK KONUŞULAN KULÜP YÖNETİCİLERİ

Futbolcu        Haber adedi    \% Artış
Aziz Yıldırım    9.739        16
Fikret Orman    3.647        31
Ünal Aysal        2.625        -8
Sadri Şener    2.511        36
Tamer Kıran    1.245        -11
CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER