ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 11:34

Akdeniz Oyunları'nda hedef 3 final


Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda tarihinde üçüncü bronz madalyayı kazanan Bayan Güreş Milli Takımının antrenörü Yılmaz Arslan, Mersin'in ev sahipliği yapacağı Akdeniz Oyunlarında ''en az 3 final yapmayı'' hedeflediklerini söyledi.
     Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, daha önceki Akdeniz Oyunlarında 3 gümüş madalya kazanmasına karşın altın alamadığını kaydetti. Arslan, ''Hedefimiz, Mersin'de yapılacak Akdeniz Oyunlarında en az 3 final yapmak. Oyunlarda şimdiye kadar çok başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Mersin'den sonraki hedefimiz ise dünya şampiyonasında madalya kazanabilmek çünkü bayan güreşinde madalyamız yok. Dünya şampiyonasında madalya aldığımızda olimpiyatlar için de umutlanabiliriz'' diye konuştu.
     Genç güreşçilerin potansiyeline çok inandığını, bu nedenle de 2016 Rio Olimpiyatlarında madalyalar beklediğini ifade eden Arslan, şunları söyledi:
     ''Bulgaristan'da gençlerimiz 8 madalya aldı. Arkadan çok iyi bir nesil geliyor. Olimpiyatların 2020'de muhtemelen ev sahibi Türkiye olacak. Genç güreşçilerimizin İstanbul'da alacakları olimpiyat madalyalarıyla 'asrın güreşçisi' Hamza Yerlikaya'yı 'asrın federasyon başkanı' yapacaklarına inanıyorum. Şu ana kadar ulaşamadığımız madalyaları aldığımız takdirde her seferinde çıtayı da yükseltmiş olacağız. Bu da bizi bayan güreşinde yukarılara taşıyacak.''
    
     -Bayanlarda 3'üncü bronz-
    
     Hafize Şahin ile Tiflis'te elde edilen üçüncülüğün kendilerini umutlandırdığını ve teşvik ettiğini dile getiren Arslan, ''Gürcistan'da 3'üncü bronz madalyamızı elde ettik. Takım halinde de Azerbaycan ile 6'ncılığı paylaştık. İyi yoldayız. Bayanlarda Avrupa kulvarlarında biz de varız'' ifadelerini kullandı.
     Türkiye'nin bayan güreşinde Ahmet Ayık'ın federasyon başkanlığı döneminde 1998 yılında uluslararası organizasyonlarda yer almaya başladığını hatırlatan Arslan, 2000'de Zarife Yıldırım ve 2012'de Elif Jale Yeşilırmak'tan sonra geçen ay Gürcistan'da Hafize Şahin'in bronz madalya kazandığını hatırlattı.
     Hafize Şahin'in geçen yıl da gençlerde Avrupa ve dünya ikincisi olduğuna dikkati çeken Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:
     ''Yıldızlarda ve gençlerde potansiyelimiz çok yüksek. Evin Demirhan, Ayşe Vatansever, Selenay Dokgöz, Büşra Kenger, Merve Kenger ve Gamze Durukan geleceğin şampiyonları olacak. Avrupa ve dünya şampiyonalarında Sümeyye Sezer, Burcu Kebiç, Burcu Örskaya, Yasemin Adar 5'incilikte kaldı. Bu arkadaşlarımızla, yıldız ve genç sporcularımızın madalya alabilmeleri için daha fazla çalışacağız. Gürcistan'da ilk defa takım halinde Azerbaycan ile birlikte 6'ncılığı paylaştık. Bu da demek oluyor ki takım halinde her geçen daha iyi olacağız.''
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER