ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2013 Cuma 11:46

Akdeniz Oyunlarına doğru


Avrupa ve dünya şampiyonu, olimpiyat üçüncüsü milli güreşçi Rıza Kayaalp, "Daha önce de Akdeniz Oyunları'nda şampiyonluğum vardı. Mersin'de de şampiyon olmak istiyorum" dedi.

Kayaalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin'de 20-30 Haziran'da düzenlenecek 17. Akdeniz Oyunları'nın kendisi için önemli olduğunu belirterek, güreş takımı olarak 6 Haziran'da son hazırlık kampına gireceklerini söyledi.

Hazırlık kampının ardından Mersin'e gideceklerini anlatan dünya ve avrupa şampiyonu Kayaalp, "Akdeniz Oyunları'nın 20 Haziran'da açılışı var. Oyunların hemen başlangıcında güreş var. Ben de 22 Haziran'da mindere çıkacağım. Daha önce de Akdeniz Oyunları'nda şampiyonluğum vardı. Mersin'de de şampiyon olmak istiyorum" diye konuştu.
Güreşçiler olarak Türkiye'nin, İtalya, Fransa ve İspanya önünde altın madalya sayısını artırmak istediklerini belirten Kayaalp, çok sayıda altın madalya kazanacaklarına inandığını, iyi bir kamp dönemi geçirdiklerini kaydetti.

- Güreşin olimpiyatların programından çıkarılması

Güreşin Uluslararası Olimpiyat Komitesi İcra Kurulu tarafından 2020 olimpiyatları programından çıkartılması kararının bütün güreşcileri derinden üzdüğünü dile getiren Kayaalp, kararın olimpiyat oyunlarının ruhuna aykırı olduğunu savundu.

Güreşin olimpiyatlarda kalması gerektiğinin altını çizen Kayaalp, şöyle devam etti:

"Bunu sadece kendimi düşünerek değil, güreşe yeni başlayan genç kardeşlerimizi düşünerek söylüyorum. Güreşe yapılan yatırımlar var. Ülkelerin amacı olimpiyatta madalya kazanmaktır, bu nedenle olimpik sporlara katılan sporlara yatırım yapılır. Güreşin de oturmuş bir alt yapısı var. Birçok antrenör var. Çocuklar güreşe hevesleniyor. Yüzlerce kişi bu işten ekmek kazanıyor. Güreş olimpiyatlardan çıkarılırsa geriler, ilgi çekmeyen bir branş haline gelir. Dolayısıyla devlet elini çekecektir. Olimpiyatlar, spor adına düzenlenmiş en büyük organizasyondur. Olimpiyat ülkelerin reklamlarını en iyi yapacakları yerdir. Güreşin olimpiyatlardan kaldırılması bütün bu faaliyetlerin durması demektir."
Güreşin olimpiyatlarda kalması çalışmalar yapıldığını vurgulayan Kayaalp, "Bütün dünyada ve Türkiye'de elektronik imza toplandı. Hepsi Olimpiyat Komitesi'ne yollandı. Federasyonumuz da gereken bağlantıları yaptı" şeklinde konuştu.

- İsminin Aksaray'da spor salonunda verilmesi

Hala Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekolulu öğrencisi olduğunu ifade eden Kayaalp, "Okulumuz milli sporculara büyük değer veriyor. Bunu da son yaptırdığı spor salonuna ismimi vererek bir kez daha gösterdi. Ben Aksaray Üniversitesi Rektörüne çok teşekkür ediyorum. Bu benim için, üniversitede okuyan bir öğrenci için gurur verici. İsmimi salona veren üniversitemin bu güzel jestine karşılık, üniversite olimpiyatlarına katılarak, şampiyonluk kazanmak istiyorum" ifadelerini kullandı.


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER