ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Haziran 2013 Cuma 18:12

A Milli Kadın Basketbolcular Fransa’ya gitti


 A Milli Kadın Basketbol Takımı Fransa’ya gitti. Ay - yıldızlılar, 2013 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na katılmak üzere Fransa’ya hareket etti.

A Milli Kadın Basketbol Takımı, Avrupa Şampiyonası'ndan önce Paris’te Euroessonne Turnuvası'na katılacak ve 15 Haziran Cumartesi günü de Kadınlar EuroBasket 2013'teki ilk maçını oynayacak. A Milli Kadın Basketbol Takımı, bugün başlayacak olan Euroessonne Turnuvası'nda ev sahibi Fransa’nın yanı sıra, Kanada ve İspanya ile karşı karşıya gelecek. Milliler, Avrupa Şampiyonası’nda ise 15 Haziran Cumartesi günü TSİ 19.30’da Ukrayna, 16 Haziran Pazar günü TSİ 16.00’da Karadağ ve 17 Haziran Pazartesi günü de TSİ 16.00’da Slovakya ile karşılaşacak.

A Milli Kadın Basketbol Takımı Baş antrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, Avrupa şampiyonasıyla ilgili olarak, “Oyuncular zaman zaman sakat olmalarına rağmen final serisinde oynuyorlar ve büyük zorluklardan da geçiyorlar. Bu nedenle de milli takımda adaptasyon dönemi yaşıyoruz. Adaptasyon sürecini olumlu geçtik. Son oynadığımız turnuvaya eksik kadroyla katıldık ama sistemimizi oturma adına olumlu işler yaptık." ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

"Üç gün boyunca eksiklerimizi üzerine gittik ve düzeltmeler de yaptık. Şimdi tam takımız ve 14 kişiyle Fransa’ya gideceğiz. Sonrasında ise 12 kişiyle yolumuza devam edeceğiz. Tüm çalışmaların olumlu geçtiğini düşünüyorum. Tam olarak \%100 hazır olmadığımızı ama doğru yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Fransa’daki son turnuvada şampiyona boyunca ne yapacağımızı göreceğiz. Orada da olumlu işler yapacağımıza inanıyorum. Turnuva dışındaki rakipler bildiğimiz takımlar.

Ukrayna ile çok oynamadık ama Slovakya’yı biliyoruz. Karadağ ise ciddi bir rakip. O maç zorlu olacaktır. Biz yine her zamanki gibi tecrübemizi ve dinamizmimizi kullanarak üst tura 3’te 3 yaparak gitmek istiyoruz. Ukrayna’yı da Slovakya’yı da önemsiyoruz. Maçları tek tek düşünerek hedefe gideceğiz. Amacımız Milli Takımımızı madalya alabilecek duruma getirmek. Takımımızı destekleyen, emeği geçen kulüplere, antrenörlere ve Türk halkına madalya hediye etmek istiyoruz. Bunu yapabilecek gücümüz, yeteneğimiz ve isteğimiz olduğunu biliyoruz. Sonuçta her turnuva başlı başlına bir hikaye.”

A Milli Kadın Takım oyuncularının görüşleri ise şu şekilde:

Nevriye Yılmaz
“Diğer yıllara göre artık Avrupa finali ve Olimpiyat Oyunları oynamış bir takımız. Bunun da bilincindeyiz. Şuanda tüm herkes bizden madalya bekliyor. Biz de hedeflere ulaşıp doğru bir eşleşmeyle inşallah kendimizi finale atmak istiyoruz. Çalışmalarımızı da o yönde yaptık. Kamp dönemimizin güzel geçtiğini düşünüyorum. Fransa’ya erken gidiyoruz. Orada bir turnuvaya daha katılacağız. İlk turnuvada oyuncu olarak eksiklerimiz vardı. Ama bizim için faydalı geçmişti. Yeni katılan arkadaşlarımız için o turnuva çok iyi olmuştu. Şimdi tempoyu daha da yükseltip son durumumuzu görme açısından bir turnuvaya daha katılacağız. Hedeflediğimiz maçları kazanıp iyi bir derece almak ve istikrarımızı sürdürmek istiyoruz. Avrupa Şampiyonası’ndaki sıralama bizi Dünya Şampiyonası’nda etkilemiyor. Ama biz Avrupa Şampiyonası’nda da derece elde ederek turnuvada başarılı olmak ve Dünya Şampiyonası’na katılmayı hak ettiğimizi göstermek istiyoruz. Ancak öncelikle bu yıl Avrupa Şampiyonası’nda başarılı olalım ve Dünya Şampiyonası’nı da sonra düşünelim”

Esmeral Tunçluer
“İspanya’daki turnuva bizim adımıza verimli geçti. Orada eksiklerimizi görme açısından iyi bir fırsat yakaladık ve iyi geçirdik. Önümüzde çok önemli bir Avrupa şampiyonası var ve önemli rakiplere karşı oynayacağız. Biz takım olarak uyumlu, bir arada oynamaya alışık bir takımız. Son yıllarda da iyi bir ivme yakaladık. Bunu devam ettirmek istiyoruz. İnşallah ülkemize madalyayla döneriz. Bu iki sene bizim açımızdan çok önemli. Önümüzdeki yıl da kendi evimizde dünya şampiyonasına ev sahipliği yapacağız. Bu nedenle maksimum verimli bir şekilde geçirmek istiyoruz”

Naile İvegin
“Hazırlık dönemimiz çok iyi bir şekilde geçti. Amacımız yeniden ülkemizi iyi bir şekilde temsil etmek olacak. Bu beş sene içerisinde kadın basketbolunda inanılmaz bir gelişim oldu. Alttan gelecek oyuncular adına insanlara güzel bir yol açıldı. Bundan sonra kadın basketbolunun istikrarlı bir şekilde ilerleyeceğini göstereceğiz. Önümüzdeki yıl ülkemizde dünya şampiyonası olacak. bu bizim için çok sevindirici bir durum. Avrupa Şampiyonası’nda yurt dışında olsak da biz her yönden destek göreceğimize eminiz. Amacımız madalyayla ülkeye dönmek olacak”

Begüm Dalgalar
“İyi hazırlık dönemi geçirdik. İspanya’da düzenlenen hazırlık turnuvasında doğrularımızı ve hatalarımızı gördük. Fransa’da ise ilk üç gün hazırlık maçları oynayacağız. Setlerimizi ve basketbolumuzu tamamen oturtup Avrupa Şampiyonasına hazırlanacağız. Umarım herkesin dilediği gibi bir turnuva olur. Gruptan iyi bir şekilde çıkmak ve sonrasında da madalyayla ülkemize dönmek istiyoruz”

Esra Ural
“Hazırlık dönemi çok iyi geçti ve gerekli çalışmaları yaptık. Önümüzde üç hazırlık maçı daha oynayacağız. İnşallah hazırlık dönemini iyi değerlendirerek tam olarak Avrupa Şampiyonası’na katılacağız. Türkiye’de olmasa da herkesin bizi destekleyeceğine eminim. Amacımız Avrupa Şampiyonası’nda bayrağımızı yeniden göğe astırmak olacaktır”

Cansu Köksal
“Çok çalıştık hazırlık döneminde ve ispanya’da da bit turnuva geçirdik. Şimdi Fransa’ya gidiyoruz ve önce bir hazırlık turnuvası oynayacağız. Umarım madalya alıp ülkeye döneriz. Gayet iyi çalıştık ve bir hazırlık turnuvası oynayıp güzel bir Avrupa Şampiyonası geçireceğimizi düşünüyorum”

Euroessonne Turnuvası maç programı şöyle:

7 Haziran Cuma
TSİ 18.30 İspanya - Türkiye
TSİ 21.00 Fransa - Kanada

8 Haziran Cumartesi
TSİ 17.30 Kanada - İspanya
TSİ 21.00 Fransa - Türkiye

9 Haziran Pazar
TSİ 14.30 Türkiye - Kanada
TSİ 17.00 Fransa - İspanya
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER