ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 20:32

A Milli Futbol Takımı Kosova'da

A Milli Futbol Takımı Kosovada

Terim ve futbolculardan Hakan Çalhanoğlu, Kosova ile yarın oynanacak özel maç öncesinde düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Kosova ile oynanacak özel maçın, Türk milli takımının ve Türk insanın Kosova'nın yanında olduğunun göstergesi olacağını söyledi.

Fatih Terim, Kosova'da olmaktan "çok mutlu" olduklarını belirterek, sanki bir Türk şehrine, ikinci memleketlerine gelmiş gibi karşılandıklarını söyledi.
İki kardeş ülke Kosova ve Türkiye'nin yarın güzel bir maç oynayacağını kaydeden Terim, ''Sonuç, çok fazla önemli değil. Türk milli takımı olarak, Türk insanı olarak Kosovalılar'ın yanında olduğumuzu ifade eden bir mesaj olacak bu. Tarihten gelen önemli kardeşliğin son noktasıdır bu herhalde'' dedi.
Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleriyle ilgili yöneltilen bir soru üzerine Türkiye'nin gruplardaki şansını değerlendiren Terim, oynanan turnuvanın adı ne olursa olsun, Türkiye'nin o turnuvada olmak için mücadele ettiğini ifade etti.
Grup maçlarında, Fransa'nın ev sahipliğinde yapılacak Avrupa şampiyonasına gitmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını kaydeden Terim, ''Orada olacağımıza inanıyorum. Çünkü gerek oyuncularımız, gerek bizler, gerekse halkımız, basın mensuplarımız, taraftarlarımız, herkes güzel bir birliktelik sağlamaya başladı. Ülkenin milli takımı, tüm ülkenin beğendiği, sevdiği, hissettiği takım olmalıdır'' diye konuştu.
Kosova ile özel bir maç yapma sebeplerinden en önemlisinin bir kardeş ülkenin, kendilerinden ayırmadıkları bir ülkenin, kendilerinden maç istemesi olduğunu söyleyen Terim, çok fazla düşünmeden milli takımın kamp programına Kosova maçı ile başlanması kararını aldıklarını ifade etti.
Terim, Kosova ile oynayacakları özel maçın ilişkilerin sadece başlangıcı olacağını belirterek, futbol adına, Kosova'ya ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.

-100. maçın Kosova'da olması çok güzel
Kosova maçı ile birlikte milli takımın başında 100. maçına çıkacak olan Terim, bu konuda kendisine yöneltilen soruya şu cevabı verdi:
''Açıkcası, 100 tane milli maça çıkmak kolay bir şey değil. Dünyada da çok az bildiğim kadarıyla. 100 buraya denk geldi. Bir dahaki sefere Kosova tanınmış vaziyette, İstiklal Marşımızı karşılıklı okuyarak, milli formalarımızı karşılıklı giyerek oynamak en büyük dileğim. Resmi ya da gayri resmi, 100. maçın Kosova'ya denk gelmesi çok güzel bir anı olarak kalacak bende. İrlanda maçı, resmi olarak 100'e denk gelecek ama kendimi ülkemde hissettiğim bir ülkede 100. maçın olması da çok güzel.''
Kosova'nın, UEFA ve FIFA üyeliği için Türkiye'nin üstleneceği role ilişkin bir soruya ise Terim, yarın oynayacakları maçın FIFA ve UEFA'ya gönderilen bir mesaj olduğu cevabını verdi.
Terim ayrıca, Avrupa ve ABD kampı kapsamında oynayacakları İrlanda, Honduras ve ABD maçlarının da önemli olduğunu belirterek, bu maçlarda takımın eksiklerini tespit etme imkanı bulacaklarını söyledi.

-''Kendi ülkemde gibiyim''
A Milli Futbol Takımı futbolcularından Hakan Çalhanoğlu da Kosova'da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Kendimi ülkemde gibi hissediyorum" dedi.
Milli takımdaki arkadaşlarının dün Soma'yı ziyaret ettiğini hatırlatan Çalhanoğlu, onlarla birlikte Soma'da olamadığı için üzgün olduğunu, faciada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilediğini ifade etti.
Çalhanoğlu ayrıca, Bosna Hersek'teki sel felaketinden dolayı da üzgün olduğunu belirtti.
A Milli Futbol Takımı, başkent Priştine'deki Şehir Stadı'nda basın mensupları ve taraftarlara açık bir antrenman yapacak.
Türkiye ile Kosova arasındaki özel maç, yarın Mitrovitsa şehrindeki Adem Yaşari Stadı'nda, TSİ 19.00'da başlayacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER