ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 03:56

A Milli Bayan Güreş Takımı Kızılcahamam'da


A Milli Bayan Güreş Takımı Teknik Direktörü Yılmaz Arslan, Kızılcahamam'da kamp yaptıklarını belirterek, "Avrupa Şampiyonası'nda iki madalya almayı hedefliyoruz" dedi.
Finlandiya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek Avrupa Güreş Şampiyonası'na katılacak milli takımın kampı Kızılcahamam'da sürüyor.
Teknik direktör Yılmaz Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampta 10 sporcunun sınavları nedeniyle izinli olduğunu belirterek, "Kızılcahamam kamp kadromuzda 26 kişi vardı, fakat lise ve üniversiteye giden sporcularımızın sınav ve final günlerine denk geldiği için 10 sporcumuz izinli sayıldı. 16 sporcuyla kampımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.
Avrupa Şampiyonası'nın nisan ayında Finlandiya'da yapılacağını hatırlatan Arslan, "Bu kamp, birinci hazırlık ve yüklenme kampımızdı. Günde iki ve üç antrenman yaparak hazırlandık. Kros, yüklenme, kondüsyon ağırlıklı bir kamp dönemi geçirdik" ifadelerini kullandı.
Şampiyonada hedeflerinin iki madalya olduğunu ifade eden Arslan, "16 yıl önce kurulan takımımızın şu ana kadar üç bronz madalyası var. Artık hedefimizi büyütüyoruz, bayanlarda biz hep ilkleri gerçekleştiriyoruz, durum böyle olunca da çıtayı yükseltmiş oluyoruz. Bu çıtayı yükseltmek için iki madalya istiyoruz. Takım halinde ise en kötü ihtimalle ilk altıya girip, iyi niyet oyunlarına katılmayı hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
Arslan, tüm sıkletlerde iddialı olduklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"58 kiloda 2012 yılının Avrupa üçüncüsü Elif Jale Yeşilırmak, 60 kiloda 2013 yılının Avrupa üçüncüsü Hafize Şahin, 63 kilo bayanlarda Türkiye Cumhuriyeti güreş tarihimizde gençlerde ilk Avrupa şampiyonu olarak madalya alan Buse Tosun, 75 kiloda Akdeniz Oyunları şampiyonu ve dünya şampiyonasında beşinci olan Yasemin Adar. Bu sporcularımızdan madalya bekliyoruz. Diğerlerinden de bekliyoruz, ama bu saydığım sporculardan iki veya üç madalya alırız. İyi bir kura da çekersek takım olarak ilk üçe dahi girebiliriz."
Kızılcahamam'dan sonra 2-18 Şubat tarihlerinde Bolu Aladağ'da kamp yapacaklarını belirten Arslan, "21-23 Şubat'ta Bulgaristan'da yapılacak Universiade Sofya Turnuvası'na iştirak edeceğiz. Bu turnuva bizim Avrupa Şampiyonası'na katılacak sporcularımızın iskelet kadrosunu belirleyecektir" dedi.
Bayan Güreş Milli Takımı'nın 1998 yılında dönemin Güreş Federasyonu Başkanı Ahmet Ayık tarafından kurulduğunu hatırlatan Yılmaz Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Avrupa şampiyonalarında 16 yılda, 3 madalya alınmış. Bu da bizim dönemimizde yani 2012-2013 yıllarında alınan madalyalar. Burada en büyük sıkıntı Türkiye'de bayanların sürekli oynayabileceği bir takımları yok. Diğer sporculara göre maddi imkanları da yetersiz. Hamza Yerlikaya'nın federasyon başkanı olmasından sonra imkanlar biraz daha arttı ve madalyalar da gelmeye başladı. Bundan sonra daha da güzel ve başarılı günler gelecektir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER