ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:32

82 yaşındaki atlet madalya ile dönüyor

82 yaşındaki atlet madalya ile dönüyor


Denizli'de yapılan Masterler Atletizm Türkiye Şampiyonası'nda yarışan Amerika'da yaşayan 82 yaşındaki Türk sporcu Nuri Sabuncu, gösterdiği performansla takdir topluyor.

Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi'nde yapılan şampiyonada Sabuncu atletizm, yüksek atlama, uzun atlama ve engelli koşu kategorilerinin hepsinden madalya aldı. Eski Türk Amerikan Dernekleri Assamblesi (ATAA) Başkanı olan Sabuncu, 100, 200 metre ve uzun atlamada altın, yüksek atlamada da gümüş madalya kazandı.

Spor yapmak için yaşın önemli olmadığını belirten Sabuncu, “Küçük yaşlardan bu yana spora çok meraklıyım. 1950 senesinde Beşiktaş'ta yedek kaleciydim. Daha sonraki yıllarda da spor hayatımı sürdürdüm. Futbolda1957 senesinde Ankara karmasında futbol oynadım. Sonra Amerika’ya gittim İtalyan takımında 62 senesinde Amerika şampiyonluğu yaşadım." dedi.

Spora işlerinden dolayı ara verdikten sonra atletizm sporuyla tanışan veteran atlet Sabuncu, "Futboldan sonra tenis, kayak, atletizm hepsiyle uğraştım 4 sene evvel dizlerim tutmamaya başladı. Ameliyat oldum iki dizimde değişti. Platin takıldı. Şuan çok rahatım. 4 senedir atletizm yapıyorum. Balkanlarda üç dört şampiyonluk, akabinde İspanya'ya gittik, orada üç madalya kazanarak takım halinde şampiyon oldum. Hem atletizm yapmak hem de Türk olmaktan çok mutluyum. Türk olarak yarışlarda dereceye girmek benim için çok önemli ve gurur verici bir olay.” diye konuştu.

Sporun yaşının olmadığını belirten Sabuncu, "Amerikalı yaşlılara söylüyorum. Yaşlanınca ya eve çekilip kalıyorlar. Ya da yaşlanınca politikacı oluyorlar. Ben Amerika'da vakit buldukça spor yapmaya çalışıyorum. Ancak bazen torunlar, bazen çocuklarla vakit geçirmek zorunda kalıyorum. Ama fırsat buldukça spora gidiyorum. Türkiye’deki yaşlılarda ya kendini tamamen dışarıya atıyor. Ya da evde televizyon başında oturarak vakit geçiriyor. Ben ise vakit buldukça, yürüyorum, koşuyorum." şeklinde konuştu.

Katıldığı bir çok yarışta rakip bulamadığından yakınan Sabuncu, "Yaşım gereği benim kategorimde spor ile uğraşan sporcu yok gibi. Hemen hemen bir çok yarışta tek başıma yarışıyorum. Rakibim olsun istiyorum. O zaman daha azimli ve daha istekli sonuçlar alacağıma inanıyorum." diyerek sözlerini tamamladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER