ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 13:11

8 sporcunun cezası 6 ay uzadı


İLKNUR ÇETİNBAŞ - Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu, 8 milli atletin 2 yıllık doping cezasını, 2 yıl 6 aya çıkardı.
Tahkim Kurulu'ndan alınan bilgiye göre cezalarının 4 yıla çıkarılması istemiyle, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından kurula sevk edilen 37 atletle ilgili karar verildi. Kararda, aralarında Nevin Yanıt'ın da bulunduğu 8 sporcunun cezası, numunelerinde birden fazla maddeye rastlanması nedeniyle 2 yıl 6 aya uzatıldı.
Milli çekiççiler Eşref Apak ve Kıvılcım Kaya Salman'ın da aralarında bulunduğu 28 sporcunun cezasının uzatılmasına gerek görülmezken, milli atlet Veysi Aslan'ın dosyası ise henüz karara bağlanmadı.
TMOK, kullanılan yasaklı maddelerin, sporcunun 2 yıllık cezası bitene kadar vücuttan atılsa bile performans yükseltici etkilerinin sürebileceğini iddia ederek, SGM Tahkim Kurulu'na başvurmuş ve cezaların artırılmasını talep etmişti.
Tahkim Kurulu, bu iddianın geçerliliğini araştırmak üzere Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi'nin farmakolog ve toksikolog uzmanlarından görüş istemişti.
Merkez uzmanlarının, bu iddiaların doğru olduğunu onaylayabilmek için ellerinde yeterli veri olmadığını ve bu konuda yapılmış yeterli araştırma ve çalışma bulunmadığını ileri sürdükleri öğrenildi. Alınan bilgiye göre uzmanlar, doping maddeleri vücuttan atılsa bile etkilerinin daha uzun sürebileceği konusunda olumlu ya da olumsuz görüş belirtmedi.
SGM Tahkim Kurulu kararı gereğince cezaları 2 yıl 6 aya çıkarılan ve 2 yılda kalan sporcular şöyle:
2 yıl 6 ay ceza alanlar: Nevin Yanıt, İsa Can, Gökçe Çalank, Burcu Akmazoğlu, Fatih Eryıldırım, Dilek Esmer, Emel Güngör ve Kaan Şencan.
Cezası 2 yılda kalanlar: Elif Yıldırım, Kübra Danış, Emrah Altunkalem, Hasan Birinci, Tuğçe Şahutoğlu, Cansu Korur, Eşref Apak, Umut Aday, Özge Kurteş, Semra Türk, Serdar Tamaç, Ebru Yurttaş, Yeliz Kurt, Serkan Lapçin, Kıvılcım Kaya Salman, Elif Akbaş, Büşra Baş, Furkan Şen, Berkay Tolun, Gülsüm Güneş Özdemir, Urfan Özalan, Ümmühani Karaçadır, Simge Olçun, Çağdaş Arslan, Narin Sağlam, Esen Kızıldağ, Oğuzhan Demir ve Şarık Bilgin.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER