ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2017 Çarşamba 12:21

"5 yıl sonra bisiklet sayısı otomobili geçecek"

"5 yıl sonra bisiklet sayısı otomobili geçecek"

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Küçükbakırcı: "İnsanlar sağlığını düşünüyorsa ve havanın temiz olmasını istiyorsa otomobilden inip bisiklete binmeli. Bisiklet farklı bir özgürlük ve güzelliktir" "(53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu) Milli takımla birlikte toplam 13 takım turda yer aldı. Bu sayı yetmez, seneye inşallah 20 takım olacak"


ENGİN ÖZEKİNCİ - Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, "5 yıl sonra bisiklet sayısı otomobili geçecek. İnsanlar sağlığını düşünüyorsa ve havanın temiz olmasını istiyorsa otomobilden inip bisiklete binmeli." dedi.

Küçükbakırcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada bisikletin en çok Çin, Hindistan ve Hollanda'da kullanıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığının bir kilometre bisiklet yolu yapan her belediyeye bin adet bisiklet hediye ettiğini hatırlatan Küçükbakırcı, bu politikanın hava kirliliğinin azaltılması ve sağlıklı yaşam için uygulandığını aktardı.

 

- "Dünya sıralamasında ortalardayız"

 

Küçükbakırcı, birçok ilde son 5 yıl içinde ciddi anlamda bisiklet yolu yapıldığını belirterek, "Eskiden işine otomobille gidenler parmakla gösterilirdi. Şimdi ise işine bisikletle gidenler 'sağlıklı yaşayıp kendini düşünüyor' diye parmakla gösteriliyor. Türkiye'de bisiklet kullanımını yeterli bulmuyoruz. Ancak dünya sıralamasında ortalardayız." diye konuştu.

Özellikle son 5 yıldır hükümetin bisiklet kullanımına ciddi destek verdiğini anlatan Küçükbakırcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Otomobillerin yerini bisikletler alacak. Her geçen yıl bisiklet kullanımı artıyor. 5 yıl sonra bisiklet sayısı otomobili geçecek. İnsanlar sağlığını düşünüyorsa ve havanın temiz olmasını istiyorsa otomobilden inip bisiklete binmeli. Bisiklet farklı bir özgürlük ve güzelliktir. Zaten insanlar bisiklete alışınca da otomobile binemez. Yollar artık arabaları almaz hale gelecek. İnsanlar araçlarını olduğu yere bırakıp evine öyle gidecek. Ama bisikleti olanlar evine olduğu gibi gidebilecek."

 

- "Yeni organizasyonlar yapmayı düşünüyoruz"

 

Küçükbakırcı, 53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun her yönüyle çok güzel geçtiğini, bu zamana kadar düzenledikleri organizasyonların en büyüğü olduğunu belirtti.

Tura birçok ülkeden takımın katıldığını ifade eden Küçükbakırcı, şöyle devam etti:

"Milli takımla birlikte toplam 13 takım turda yer aldı. Bu sayı yetmez, seneye inşallah 20 takım olacak. Mücadele güzel oldu, halkın desteği de büyüktü. Marmaris'ten itibaren destek ciddi anlamda belliydi. İzmir Selçuk'ta ve İstanbul'da inanılmaz teveccüh bulduk. Bu, sporcularımızı ve bizleri heyecanlandırdı. Demek ki bu bölgeler bisiklet organizasyonlarını hak ediyor. Biz de inşallah verdikleri desteklerden dolayı oralarda yeni organizasyonlar yapmayı düşünüyoruz."

Sağlık Bakanlığı tarafından 1 milyon bisiklet dağıtıldığına dikkati çeken Küçükbakırcı, "Bisiklet yasasının çıkmasıyla insanların bisiklete daha çok teveccüh edeceğini düşünüyoruz. Yıl sonunda bir çalıştay yaparak önümüzdeki yılın haritasını belirleyeceğiz. Bu yıl 8 yurt dışı, 4 yurt içi organizasyona katıldık. Uluslararası tecrübe ve sporcuların formunu yükseltmek açısından bu organizasyonlar artacak. Yani yurt dışı ve içi yaklaşık 20 organizasyona katılmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER