ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 12:32

49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, başlıyor


 Bu yıl 49.'su düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 21 – 28 Nisan tarihlerinde ‘Turkuaz Rekabet’ sloganıyla Alanya, Antalya, Elmalı, Göcek, Marmaris, Bodrum, Selçuk, Kuşadası, İzmir ve İstanbul'da yapılacak.

    Cumhurbaşkanlığı himayesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun basın toplantısı Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi.

    Spor dünyası ve gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda ‘Turkuaz Rekabet’ sloganıyla 8 etapta düzenlenecek TUR 2013'ün parkurları ve takımları hakkında bilgiler verildi.

    Alanya, Antalya, Elmalı, Göcek, Marmaris, Bodrum, Selçuk, Kuşadası, İzmir ve İstanbul’un ev sahipliği yapacağı tura yeni etabı olarak, Bodrum - Selçuk etabı eklendi. Bodrum – Selçuk etabı sonunda bisikletçiler, Meryem Ana Tepesi'ne tırmanacak. Sporcular, Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca ilerleyerek bitişi İstanbul'da yapacak. 25 takımdan 8'er bisikletçinin mücadele edeceği bisiklet turunda kat edilecek toplam mesafe ise 1.204 kilometre bisiklet sürecek.

    EMİN MÜFTÜOĞLU: 2020 OLİMPİYAT ADAYLIĞI ÖNCESİ ÇOK ÖNEMLİ KİLOMETRE TAŞI
    
Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu yaptığı konuşmada turun, İstanbul'un 2020 Olimpiyat adaylığı öncesinde çok önemli bir kilometre taşı olacağını dile getirdi.

    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin desteklerinin hiçbir zaman unutulmayacağını kaydeden Emin Müftüoğlu, gelişen ülke ekonomisiyle Türkiye’nin Avrupa’da saygı gören bir ülke olduğunu ifade etti.
    Başkan Müftüoğlu, seneye 50.’si düzenlenecek turu, dünyada ses getirecek bir şekilde organize edeceklerini söyledi.
    Turun 13 saati naklen, 90 saatin üzerinde yayınlanacağını belirten Müftüoğlu, “330 milyon eve ve 1 milyardan fazla insana ulaşacak. Yarım dalyayı bütün dünyada ses getiren bir tur olarak hep beraber yapacağız.” diye konuştu.

GÜMÜŞDAĞ: 49.’SU YAPILACAK BİSİKLET TURU HEPİMİZE HAYIRLI OLSUN

    İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İstanbul’un neredeyse her ay büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirterek, “Bu yıl 49. yapılacak bisiklet turu hepimize hayırlı olsun.” dedi.
    Organizasyonun 5 yıl içinde en gözde organizasyonlardan biri haline geldiğini kaydeden Gümüşdağ, “Nefes kesen bir mücadele bizi bekliyor. Her geçen gün daha popüler hale geliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

TUR, TÜM DÜNYADA YAYINLANACAK

    49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, tüm dünyada 90 saatin üzerinde canlı ve banttan izleyiciye ulaştırılacak.
    Dünyaca ünlü takım ve 200 bisikletçinin yer aldığı tur, TRT ve Eurosport başta olmak üzere dünyanın birçok önemli kanalında, 8 gün boyunca toplamda 90 saatin üzerinde canlı ve banttan izlenebilecek.

ELMALI SAKSAĞANBELİ TIRMANIŞI, RIFAT ÇALIŞKAN ADINA GEÇİLECEK

    Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ‘Kraliçe etabı’ olarak bilinen Elmalı parkurundaki Saksağanbeli Tırmanışı, bu yıl eski milli bisikletçi Rıfat Çalışkan adına geçilecek.

Alanya'dan başlayıp İstanbul'da sona erecek turda şu etaplar geçilecek:

Tarih Etap Etap uzunluğu (Km)

1. Etap 21 Nisan Alanya - Alanya 143
2. Etap 22 Nisan Alanya - Antalya 150
3. Etap 23 Nisan Antalya - Elmalı 153,5
4. Etap 24 Nisan Göcek - Marmaris 147
5. Etap 25 Nisan Marmaris - Turgutreis 183
6. Etap 26 Nisan Bodrum - Selçuk 182
7. Etap 27 Nisan Kuşadası - İzmir 124,5
8. Etap 28 Nisan İstanbul - İstanbul 121
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER