ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 00:25

3. Uluslararası Kudüs Maratonu sona erdi


İsrail'in yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlediği 3. Uluslararası Kudüs Maratonu sona erdi.

Farklı ülkelerden 20 bin kişinin katıldığı, yaklaşık 42 kilometrelik maraton koşusunda birinciliği 26 yaşındaki Etiyopyalı atlet İbrahim Kebte kazandı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan maraton sırasında, bin 870 İsrail polisi ve özel koruma görev yaptı. Maraton alanında 120 sağlık görevlisi ve 25 ambulans da hazır bekletildi.

Bazı İsrailli parlamento üyelerinin de katıldığı yarış sırasında, parlamento yakınındaki bölgede sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı ve maraton güzergahına çıkan ana caddelerin kapatıldığı gözlendi.
    
Filistinlilerden maratona karşı, maraton
    
Öte yandan, işgal altındaki 1948 topraklarında yaşayan Filistinliler, Kudüs'te gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kudüs Maratonu ile eş zamanlı ''Filistin Maratonu'' düzenledi.

1948'den bu yana işgal altındaki Kalonya beldesinde, cuma namazından sonra düzenlenen ve 120 Filistinlinin katıldığı maraton koşusuna İsrail polisi müdahale etti.

AA muhabirine açıklama yapan Filistinli Hristiyanlar Birliği Başkanı Dimitri Dalyani, Filistin maratonuna katılmak için Lafta bölgesindeki yerleşim birimi yakınlarında toplanan Filistinlilere İsrail polisinin müdahale ettiğini söyledi.

İsrail polisinin, maraton katılımcılarından bazılarını tutukladığını ve maraton bitiminde serbest bıraktığını ifade eden Dalyani, maratona katılmayı başaran Filistinlilerin ellerinde Filistin bayrakları taşıdığını dile getirdi.

Dalyani, İsrail'in düzenlediği maratona katılan yabancılara, maratona katılarak işgale ve İsrail'in haksız uygulamalarına destek verdiklerini anlatan İngilizce broşürler dağıttıklarını da sözlerine ekledi.

Daha önce, Hristiyan ve Müslüman din adamları, İsrail'in maraton düzenleme kararını kınamış, Ramallah'taki hükümetin basın merkezinde düzenledikleri basın toplantısında, İsrail'i, Kudüs'ü ve kutsallığını çalmaya çalışmakla suçlamıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER