ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 14:53

25. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları 7 Temmuz’da


 Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından ilki 1989 yılında gerçekleştirilen Boğaziçi Kıtalararası Yarışları her yıl artan bir ilgiyle devam ediyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin himayesinde ve "Herkes İçin Spor" sloganına uygun olarak düzenlenen yarışlar bu sene 25. yılında, 7 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak.

TMOK tarafından "2 Kıta 1 Yarış" sloganıyla 7 Temmuz Pazar günü İstanbul boğazında gerçekleştirilecek. "25. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları”nın İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana seçmeleri sonucu belirlenecek yüzücüler bu efsanevi parkurda yüzmek için hak kazanacaklar.

Asya’dan Avrupa’ya iki kıta arasını topluca yüzerek geçmek isteyen katılımcılar arasına geçen yıl dünyanın değişik ülkelerinden her yaştan erkek ve bayan yüzlerce amatör yüzücüde katılmıştı.

YARIŞLARA İLGİ ÇOK BÜYÜK

TMOK'tan yapılan açıklamada İstanbul, Avrupa ve Asya kıtaları üzerine kurulmuş olması, içinden "boğaz" su yolu geçmesi özelliğiyle bu yüzme yarışını toplum sporu olarak yaptırmaya doğal bir ortam oluşturduğu ve “Benzersiz” bir kıtalararası yüzme yarışı yapıldığı belirtildi.

Anadolu yakasında Kanlıca'dan başlayarak, Avrupa yakasında Kuruçeşme'de sona erecek Boğaziçi Yüzme Yarışları, Türkiye ve 2020 Olimpiyatları'nın güçlü adayı İstanbul'un tanıtımı için de özel bir öneme sahip. Dünyanın hiçbir yerinde kıtalararası bir yarış düzenlemek mümkün olmadığı için bu açıdan Türkiye'nin farklı bir konumda olduğuna da vurgu yapıldı.

Açıklamada ayrıca, "İlk sene 68 olan katılımcı sayısı artık başvuruların başladığı ilk günlerde binlerle ifade ediliyor. Yurt dışından gelen yoğun ilgi ile birlikte bu yıl ilk defa yurt dışı katılım sayısına kısıtlama getirildi ve her ülkeden katılacak sayı 120 ile sınırlandı. Yurt dışından katılacak olan yüzücülerin kayıtları için bu yıl en büyük sürpriz Rusya’dan geldi ve Rusya’dan kayıt yaptıran yüzücü sayısı şuan için 120’yi aştı." ifadelerine de yer verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER