ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 16:20

"25. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları"

"25. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları"


 '25. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları'nın son seçme yarışları İzmir'de yapıldı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin himayesinde ve 'Herkes İçin Spor' sloganına uygun olarak düzenlenen yarışlar bu sene 25. yılında, 7 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından ilki 1989 yılında gerçekleştirilen Boğaziçi Kıtalararası Yarışları her yıl artan bir ilgiyle devam ediyor. Samsung Electronics ana sponsorluğunda, Turkcell'in iletişim sponsorluğunda ve TRT Spor'un desteği ile, "2 Kıta 1 Yarış" sloganıyla 7 Temmuz Pazar günü İstanbul boğazında gerçekleştirilecek '25. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları'nın İstanbul, Ankara ve Adana illerinden sonra bu yılın son seçme yarışları İzmir'de yapıldı.

Yüzücü güvenliğinin ön planda tutulması nedeni ile her yıl Yürütme Kurulu tarafından belirlenen kısıtlı katılımcı sayısına, bu yıl da kayıt günü bitmeden ulaşıldı. Bu yıl bin 600'ü aşkın Türk yüzücü adayı ve 800'ü de 56 ayrı ülkeden başvuru yapan yabancı adaylar olmak üzere 2 bin 500'e yakın başvuru yapıldı.

Organizasyona katılmak için yeterlilik almak isteyen İzmir ve çevre illerden gelen yüzücü adayları, saat 13.00'de Alsancak Atatürk Yüzme Tesisleri'nde başlayan seçmelere katıldı. Olimpiyat adayı İstanbul'un tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyleyen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Porsun, şöyle konuştu:

"Yüzme yarışları bundan 25 yıl önce 64 erkek 4 bayan sporcuyla başladı. Bugün geldiğimiz noktada ise 2 bin 500 kayıt yaptıran ve bin 500 kişi yüzecek bunun 750 tanesi yabancı. Şu anda Türk yüzücülerin son seçmeleri yapılıyor. Bu son seçme bu seçmeler değerlendirilecek ve Boğazı yüzecek yüzücüler tespit edilecek. Bu seçmeler herkese açık."

Seçilen yüzücülerin İstanbul Boğazı'nda yüzmek gibi güzel bir imkanı bulacaklarını belirten Porsun, "Sonuç itibariyle 7 Temmuz günü dünyanın bana göre en güzel Boğaziçi Kıtalararası Yarışları yapılacak. Bu aynı zamanda macera yarışı. Boğaz zor geçiş yolu akıntıları, dip akıntılar ve ters akıntılar onun için yüzmek kadar o gün şansının yaver gitmeside önemli bir yüzücü için." diye konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER