ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 21:26

2020 Olimpiyatları adaylarından Tokyo'yu ziyaret etti


Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu (EC) üyelerinin, 2020 Olimpiyatları'nı düzenlemeye aday kentlerden Tokyo'yu ziyaretinin üçüncü gününde, Tokyo Valisi Naoki Inose, şu ana kadarki performanslarıyla ''dakiklikleri''ni gösterdiklerini belirtti.

Temmuz ayında aday kentlerle ilgili bir rapor hazırlayacak olan EC, Japonya'nın başkenti Tokyo'yu ziyaretinin üçüncü gününde, güreş, eskrim ve tekvando müsabakalarının yapılması planlanan ''Tokyo Big Sight'' adındaki fuar ve sergi salonunu denetledi.

EC heyeti, programda belirtilenin aksine basına kapalı gerçekleşen geziden sonra, ev sahipliği verildiği takdirde Uluslararası Yayın ve Basın Merkezi olacak binada düzenlenen etkinliğe katıldı. EC, Japonya'ya has kıyafet ve makyajlarıyla dikkati çeken kadınlar ve her birinin elinde EC üyelerinin ülkelerini temsil eden bayrakların bulunduğu çocuklar tarafından karşılandı.

Japonya Güreş Federasyonu Başkanı Tomiaki Fukuda, komisyon üyelerini, spor kompleksi hakkında bilgilendirdi. Son üç olimpiyatta altın madalya kazanan kadın güreşçiler Saori Yoshida (55 kilo) ve Kaori Icho (63 kilo) da etkinlikte yer aldı. Programın devamında EC heyeti, Tokyo Valisi Naoki Inose ve çocuklarla fotoğraf çektirdi.

Heyetin ayrılmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Inose, Tokyo halkının 2020 Olimpiyatları'na desteğinin, 10 ay öncesine göre 23 puan yükselerek, yüzde 70 oranına çıkmasının, beklentileriyle örtüştüğünü ifade etti.

Inose, sporcusundan siyasetçisine tüm Japonya'nın olimpiyat tutkusunu göstermek için bir araya geldiğini belirterek, EC'nin Tokyo ziyaretinde şu ana kadar gerçekleşen programların, Japonya Olimpiyat Komitesi'nin (JOC) belirttiği zamanda yerine getirildiğini, bunun da ''dakiklikleri''nin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Günün sonundaki ''herkes için mükemmellik'' konulu basın toplantısında ise JOC Uluslararası İlişkiler ve İletişim Yardımcı Direktörü Tokuaki Suzuki, medya merkezine ilişkin bilgi verdi.

Suzuki, söz konusu merkezle ilgili önceliklerinin, medya mensuplarına, güvenilir iletişim, konaklama ve ulaşım imkanı sunmak olduğunu söyledi.

EC'nin, Tokyo ziyareti yarın sona erecek.

Bu arada, 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak kent, 7-10 Eylül tarihleri arasında Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen 125. IOC toplantısında belirlenecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER