ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 14:03

2014 Soçi Paralimpik Kış Oyunları


Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 2014 Paralimpik Kış Oyunları 9. gün yarışmalarıyla sona erdi. Rusya, 30 altın ile madalya sıralamasında birinci oldu.

Soçi'nin evsahipliğinde 45 ülkeden 575 sporcunun mücadele ettiği 11. Paralimpik Kış Oyunları'nın 9. ve son gününde, alp disiplini kayak ve kayaklı koşu dallarında madalyalar sahiplerini buldu.

Sporcuların, alp disiplini, biatlon, kayaklı koşu, kızaklı buz hokeyi ve tekerlekli sandalyede curling olmak üzere 5 branşta, 216 madalya için yarıştığı 9 günlük mücadele sonunda evsahibi Rusya, 30'u altın 80 madalya kazandı ve sıralamanın zirvesinde yer aldı.
Oyunlarda 9 altın madalya alan Almanya ikinci, 7 altın madalya kazanan Kanada üçüncü olurken, iki sporcunun temsil ettiği Türkiye, madalya kazanamadı.
Türkiye'yi, erkekler alp disiplini kayakta Esat Hilmi Bayındırlı ve Mehmet Çekiç temsil etti. 6. gün düzenlenen slalom yarışmasının ilk turunda 41. olan ancak ikinci turda dereceye giremeyen Mehmet Çekiç, 8. gün yapılan ayakta büyük slalom disiplininde 28. oldu. 8. günde piste çıkan bir diğer milli sporcu Esat Hilmi Bayındırlı ise oturarak büyük slalom disiplininde 18. sırayı aldı.
Oyunların son gününde dereceye giren sporcular ve madalya dağılımı şöyle:

- Alp disiplini kayak

Kadınlar büyük slalom-Ayakta:
1. Marie Bochet (Fransa)
2. Andrea Rothfuss (Almanya)
3. Solene Jambaque (Fransa)

Kadınlar büyük slalom-Görme engelliler:
1. Henrieta Farkasova (Slovakya)
2. Aleksandra Frantceva (Rusya)
3. Jessica Gallagher (Avustralya)

Kadınlar büyük slalom-Oturarak:
1. Anna Schaffelhuber (Almanya)
2. Claudia Loesch (Avusturya)
3. Anna-Lena Forster (Almanya)

- Kayaklı koşu

Erkekler 10 kilometre serbest-Ayakta:
1. Aleksandr Pronkov (Rusya)
2. Vladimir Kononov (Rusya)
3. Vladislav Lekomtcev (Rusya)

Erkekler 10 kilometre serbest-Görme engelliler:
1. Brian Mckeever (Kanada)
2. Stanislav Chokhlaev (Rusya)
3. Thomas Clarion (Fransa)

Erkekler 10 kilometre-Oturarak:
1. Chris Klebl (Kanada)
2. Maksym Yarovyi (Ukrayna)
3. Grigory Murygin (Rusya)

Kadınlar 5 kilometre serbest-Ayakta:
1. Anna Milenina (Rusya)
2. Iuliia Batenkova (Ukrayna)
3. Oleksandra Kononova (Ukrayna)

Kadınlar 5 kilometre serbest-Görme engelliler:
1. Elena Remizova (Rusya)
2. Mikhalina Lysova (Rusya)
3. Iuliia Budaleeva (Rusya)

Kadınlar 5 kilometre-Oturarak:
1. Andrea Eskau (Almanya)
2. Lyudmyla Pavlenko (Ukrayna)
3. Oksana Masters (ABD)

- Madalya dağılımı

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam 1 Rusya 30 28 22 80 2 Almanya 9 5 1 15 3 Kanada 7 2 7 16 4 Ukrayna 5 9 11 25 5 Fransa 5 3 4 12 6 Slovakya 3 2 2 7 7 Japonya 3 1 2 6 8 ABD 2 7 9 18 9 Avusturya 2 5 4 11 10 Büyük Britanya 1 3 2 6 11 Norveç 1 2 1 4 İsveç 1 2 1 4 13 İspanya 1 1 1 3 14 Hollanda 1 - - 1 İsviçre 1 - - 1 16 Finlandiya - 1 - 1 Yeni Zelanda - 1 - 1 18 Belarus - - 3 3 19 Avustralya - - 2 2

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER