ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 20:58

2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası kura çekimi


Türkiye'de düzenlenecek 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nın kura çekimi yapıldı.

Çırağan Palace Kempinski'deki kura çekimine, FIBA Başkanı Yvan Mainini, genel sekreter Patrick Baumann, Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel ile FIBA üyesi 198 ülkeden temsilciler ve davetliler katıldı.
Kura çekilişinin açılış konuşmasını yapan Muhtar Kent, TBF'nin, Turgay Demirel yönetiminde çok geliştiğini belirterek, "Bütün ülke boyunca, herkesin bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu söyleyebilirim. Biraz ön yargım var ancak Türkiye'den daha iyi ev sahipliği yapabilecek bir yer bilmiyorum. Avrupa ve Asya arasındaki birleşmeyi sağlayan bu şehir, aynı zamanda kuzey ve güneyin, doğu ile batının buluşması açısından çok önemli bir yer. Burada dünya buluşuyor. İstanbul'un mutfağı, misafirperverliği, sanatı, sanayisi, teknolojisi, tıp ve spor açısından başarıları herkes tarafından biliniyor. Umarım ki İstanbul'da kendinizi son derece mutlu hissedeceksiniz" ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin basketbol alanında küresel bir güç olduğunu anlatan Kent, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de basketbol kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Kadınlar, erkekler, çocuklar için hala çok önemli bir boş zaman sporu olarak görülüyor. Çocukların ve insanların günlük egzersiz ihtiyaçlarını da karşılıyor. Uygulamada, liderlikte, takım ruhunda son derece önemli ilerlemeler kaydetmeyi sağlıyor. Turgay Demirel'in liderliğindeki TBF'nin aldığı başarılar için bir tebrik alkışı vermeliyiz. Birçok insanın dahil olduğu takım oyunuyla Türkiye, eninde sonunda basketbol dünyasında küresel anlamda büyük bir güç oldu. Avrupa ve dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapmış olan TBF, bugün de olduğu gibi dünyanın birçok yerinden insanları bir araya getirmiş, anlayışı, kültürler arası alışverişi ve barışı teşvik etmiştir. Türkiye Kadın Basketbol Ligi de 2005 Avrupa Şampiyonası'nda ve 2013 yılındaki bronz madalyasıyla büyük başarı sağlamıştır. Bugün nihayet kendi ev sahipliğini yaptığı sahada, kendi taraftarının önünde oynayabilecek. Son derece önemli bir olay meydana gelecek."
Muhtar Kent, kadınların iş ve sosyal hayattaki önemine vurgu yaparak, "Bu turnuvanın mirası, turnuvayı seyredenler tarafından alınacak. Türkiye ile sınırlı değil. Bizim geleceğimiz kadınlar tarafından kurulacaktır. Türkiye ve dünyanın geri kalanında kadın girişimciler, kadın liderler ve iş kadınları, akademide, sivil ve kültürel hizmetlerde artık tarihe damgasını vuruyor. Bunu yapmaya da devam edecekler. Dünyada 11 kadından birisi girişimciliğe soyunuyor. Toplumlarında kadınlar yükseldikçe, o topluluk da kadınlarla beraber yükseliyor" ifadelerini kullandı.

- Mainini: "Yıllar içinde TBF mükemmel bir iş çıkardı"

FIBA Başkanı Yvan Mainini de 2010 FIBA Erkekler Dünya Şampiyonası'ndan sonra yeniden Türkiye'de oldukları için duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Mainini, TBF'nin yaptığı organizasyonlarla çıtayı yukarılara taşıdığını anlatarak, şunları kaydetti:
"Bir kez daha Türkiye'de bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu ülke basketbola müthiş bir alan ayırmıştır. Burada her türlü basketbola bir aşk duyuluyor. Yıllar içinde TBF mükemmel bir iş çıkardı. Her tür basketbolu geliştirme açısından diğer ülkelere örnek olmuştur. 2010 yılında FIBA Erkekler Dünya Şampiyonası için Türkiye'deydik. 2012 yılında kadınlar eleme turnuvası için Türkiye'ye geldik. İkisi de çok büyük başarıydı. Bir kez daha umut ediyoruz ki 17. FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası aynı şekilde gider. Bizim için TBF ile ortaklık etmek büyük bir zevk. Bu olay için yüksek bir standart oluşturuldu. Kendi adıma Turgay Demirel'e, Türk hükumetine ve İstanbul kentine teşekkür ediyorum."
Türkiye'de en iyi kadın basketbolunu izleyeceklerine değinen FIBA Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı:
"FIBA, İstanbul'a geldiğinde daima kendisini evinde hissediyor. Burada hem Avrupa'ya hem de Asya'ya yakın olmak mükemmel bir olay. FIBA için bu çok önemli. 2014 Kadınlar Dünya Şampiyonası birinci sınıf bir organizasyon olacak. Bundan hiçbir şüphem yok. Burada en iyi kadın basketbolunu izleyeceğiz. En iyi rakipleri göreceğiz. Dünyanın dört bir yanından oyuncular, becerilerini ortaya koyacaklar. Bunun yanı sıra kız çocuklarına ve kadınlara bir ilham kaynağı olacaktır."

- Baykan: " Sizleri yeniden ağırlamak bizler için mutluluk ve onur kaynağı"

Törende konuşan Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ise FIBA üyelerini İstanbul'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nı Türkiye'ye kazandırdığı için TBF Başkanı Demirel'e teşekkür eden Baykan, şöyle konuştu:

"Kısa bir süre önce basketbol ailesini 2010 Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası öncesinde misafir etmiştik. Sizleri yeniden ağırlamak bizler için mutluluk ve onur kaynağı. 2014 Kadınlar Dünya Şampiyonası'nı ülkemizde organize etme kararlılığı gösteren FIBA Başkanı ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Böyle önemli bir organizasyonu ülkemize kazandırdıkları için TBF Başkanı Turgay Demirel ve ekibine teşekkür ediyorum. 2010'daki şampiyona için hizmetinize sunulan salonlar, çok daha modernize edildi. 2010 yılında müsabakaların oynandığı salonlar dolup taşıyor."

- Demirel: "Bu şampiyona tüm dünyaya ait bir onur"

TBF Başkanı Turgay Demirel ise TBF olarak basketbolu sürekli olarak destekleme kararlılığını sürdürdüklerini dile getirdi.

Gerçekleştirilen kura çekiminin 198 üye ülkeyle en fazla katılımlı kura çekimi töreni olduğunu anlatan Demirel, şöyle konuştu:

"Daha önce hiç bu kadar çok ülkeden temsilci kura çekilişine katılmamıştı. Dört sene önce FIBA Erkekler Dünya Şampiyonası için burada buluşmuştuk. Bu, herkes için muazzam bir başarı öyküsüydü. Bu turnuvanın hemen ertesinde 2014 FIBA Dünya Kadınlar Şampiyonası'nın ev sahipliğini yapma kararı aldık. Bu karar TBF'nin basketbolu sürekli olarak destekleme kararlılığını gösteriyor. Daha önce Türkiye'nin ulusal takımlarının görülmemiş başarısı da son 3 sene içinde yapılan yatırımların sonucu. Sadece basketbolun ilham verebildiği şekilde Türkiye'deki kız çocuklarına bir ilham sunma fırsatı verildiği için FIBA yönetim kuruluna teşekkür etmek istiyorum. Bu şampiyona Türkiye'de bu eylül boyunca yarışacak 16 takıma değil tüm dünyaya ait bir onur."

- Maskot tanıtıldı

Kura çekilişi öncesinde 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nın maskotu tanıtıldı.
Şampiyonanın maskotu olarak belirlenen dişi Van kedisi "Miau", 2010'da düzenlenen Erkekler Dünya Şampiyonası'nın maskotu erkek Van kedisi "Bascat" ile birlikte sahneye çıkarıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER