ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 22:38

2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası


2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda D Grubu'nda mücadele eden A Milli Takım, ilk maçında Finlandiya'ya 61-55 yenilerek turnuvaya kötü bir başlangıç yaptı.
Maça tutuk başlayan milliler, hücumda basit top kayıpları yapınca sayı bulmakta zorlandı. Serbest atışları da kaçıran milli takım, 6 dakikada 5-0 geriye düştü. Ender'in oyuna girmesiyle hareketlenen A Milli Takım, ilk sayılarını da 7. dakika içinde bu oyuncuyla serbest atışlarda buldu. Tutuk halini üstünden atamayan A Milli Takım, 1. periyotu 10-8 geride kapadı.
Mücadelenin ikinci çeyreğine Semih'in serbest atışlardan bulduğu sayılarla başlayan Türkiye, 11. dakika içinde 10-10 beraberliği sağladı. Semih ve Kerem ikilisiyle pota altını iyi kapatan milliler, Preldzic'in üç sayılık basketiyle 12. dakika içinde de ilk kez öne geçti (13-12). Ancak hücumda basit top kayıplarına yeniden başlayan milli takım, ilk yarının son 3 dakikasında kötü bir oyun sergiledi. Özellikle Haanpaa'nın 3 sayılık basketlerine engel olamayan milliler, ilk yarı sonunda 13 sayı (32-19) geriye düştü.
A Milli Takım, ilk yarıda 11 adet üç sayılık basketin sadece birini sayıya çevirerek yüzde 9'luk yüzde yakaladı. 16 serbest atışın 10'nu sayıya çevirebilen milliler, ilk yirmi dakikada 10 top kaybı yaptı.
Milli takım oyuncuları, özellikle hücum yaptıkları potanın üstünde bulunan 24 saniye cihazının çalışmaması nedeniyle hücumlarda sıkıntı yaşadı.
İlk yarıdaki tutuk oyununun yanına moralsizliğini da koyan A Milli Takım karşısında Finlandiya, Koponen ile üç sayılık basket bulmayı sürdürdü ve 28. dakika içinde farkı 19 sayıya (45-26) çıkardı. Son bölümde Ender ve Hidayet ile üç sayılık basketler bulan Türkiye, 3. periyot sonunda farkı 11 sayıya (49-38) indirdi.
İlk üç periyotta hücumda ve savunmada kötü oyun sergileyen Türkiye, son çeyreğe daha iyi başladı. Kerem'in sırtladığı milli takım, rakibinin de şutları kaçırmasıyla farkı eritmeye başladı. Ömer'in de Kerem'e ayak uydurmasıyla toparlanan A Milli Takım, 35. dakika içinde farkı 5 sayıya (52-47) indirdi. Kerem ve Hidayet ile serbest atışları değerlendiremeyen ve 38. dakika içinde 10 sayı geriye düşen (57-47) milliler, Ender'in üç sayılık basketinin ardından Preldzic'in basketiyle maçın bitimine 25 saniye kala oyuna ortak olabilecek skoru buldu (57-55). Mücadelenin son 24 saniyesinde Finlandiya, Huff'un serbest atıştan bulduğu sayıyla skoru 58-55'e getirdi. Hidayet ile hücumu değerlendiremeyen A Milli Takım, Salin'in attığı basketler sonrası karşılaşmadan 61-55 mağlup ayrıldı ve şampiyonaya sürpriz bir yenilgiyle başladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER