ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mayıs 2014 Çarşamba 22:52

100 Milyon Euro'luk yıldızın sırrı!

100 Milyon Euroluk yıldızın sırrı!

Real Madrid'in 100 milyon Euro'luk yıldızı Gareth Bale, saha içerisindeki performansı ile dünyanın en hızlı adamı Usain Bolt'a rakip gösterilmeye devam ediyor.


Real Madrid'in 100 milyon Euro'luk yıldızı Gareth Bale, attığı sprintlerle dünyanın en hızlı adamı Usain Bolt'a rakip olarak gösterilmeye devam ediyor.

100 milyon Euro'luk adam ve osprintlerin sırrı

Barcelona'ya karşı Kral Kupası'nda inanılmaz bir sprintle gol atan ve tüm dünyayı ayağa kaldıran Bale'in bu özelliği antrenman programı dışında nasıl bir rutin izlediği ve beslenme alışkanlıklarını da akıllara getirdi.Maçın son dakikasında bile 50-60 metrelik deparlar atabilen Bale, bu başarısını tamamen özel çalışmalara ve beslenme programlarına borçlu.

Tottenham'da oynadığı dönemde yaşadığı sakatlıklar sonrası hidroterapi havuzlarını sıkça kullanan ve beslenme önerilerini dikkate alan Bale'in yaşadığı değişimin temelinde ise jimnastik yatıyor. Oldukça güçlü bir kas kütlesine sahip olan Galli yıldız, 3 farklı antrenman sistemiyle form tutuyor.

İşte Gareth Bale'in çalışma ve diyet programı

1-Jimnastik ve sprint antrenmanı

Kaslarını öncelikle jimnastikle açan Gareth Bale, bu seansın ardından sprint antrenmanları yapıyor. Yaklaşık 15 saniyelik deparlar atan Galli futbolcu, 15 saniyelik molalarla antrenmanına devam ediyor. Daha sonra bu mesafeyi 140 metreye çıkaran Bale, 30 saniye içinde bu noktaya ulaşmaya çalışıyor.

2-Kinetik zincir egzersizleri

Gareth Bale bu egzersizi sıçrama kuvvetini üst seviyelere taşımak için gerçekleştiriyor. Kinetik zincir egzersizleri, bacak ve ayaklarda dinamik ve refleks yönlerini uyaran egzersizlerdir. Bacak press, squat, dairesel koşma, sekiz çizme, tek bacak üzerinde zıplama, ayaklar kalkmadan sıçrama, lateral eğilme ve çapraz yürüme gibi antrenmanlarla Bale bacak kaslarını güçlendirirken, en üst noktaya sıçrama konusunda da kendisini bir üst seviyeye taşımış oluyor.

3-Zamana karşı çalışıyor

Stresten uzaklaşmak için önce spor salonunda çalışan Bale ardından günde 3 saat antrenman yapıyor. Yaz aylarında da ekstra antrenman programları yapan Bale, normalde haftada 21 saat olan çalışma programını 36 saate çıkarıyor. Galli futbolcu jimnastik antrenmanlarını ilginç bir metotla topla oynama çalışmalarında da tercih ediyor. Bale, jimnastik egzersizleriyle topla oynayarak gerçekleştirerek, tekniğini daha üst seviyeye çıkarıyor.

Diyet programı

Sahaya çıktığında en iyi performansı sergilemek isteyen Bale, beslenme alışkanlıklarına da oldukça dikkat ediyor. Maçlardan önce fazla miktarda karbonhidrat barındıran patates ve makarnayı tercih eden futbolcu, maçlardan sonra ise protein ağırlıklı olan tavuk ve balık gibi yiyecekleri tüketiyor.

Kahvaltı

Yumurta
Süt
Peynir

Öğle Yemeği

Haşlanmış Patates
Buharda haşlanmış yeşil fasulye
Meyve

Akşam Yemeği

Lifli sebzeler
Beyaz et (Tavuk /Balık)
Pirinç 

(Hürriyet)

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER