ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 18:23

Zonguldak'tan piyasaya domuz eti sürüldü iddiası


 Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdussamet Boyu, Zonguldak'ta vurulan yaban domuzlarının Türkiye'deki et piyasasına sürüldüğü iddiasına ilişkin, ''Maksadımız Zonguldak'ı bu şekilde karalamak ve ön plana çıkarmak değildi. Biz bu sıkıntıyı dile getirmek istemiştik'' dedi.
     Boyu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaban domuz avının ormanlık arazilerde yoğun olarak yapıldığını ve herkes tarafından bilindiğini söyledi.
     Vurulan yaban domuzlarının gömüldüğünü veya bu eti yiyen vatandaşlarca saklanmasının yanı sıra bazı fırsatçılar tarafından piyasaya sürüldüğünü ifade eden Boyu, şöyle konuştu:
     ''Uzun bir dönemdir domuz eti ve yaban domuzlarıyla ilgili çalışma yapıyoruz. Bu işler kaçak yollarla yürütüldüğü için avcının başında bekleme şansımız yok. Aldığımız bilgiler doğrultusunda bu işlerin yapıldığını gördük. Bu illerden bir tanesinin de Zonguldak olduğunu söyledik ama mesele ciddi manada çarpıtıldı. Sadece bu iş Zonguldak'ta yapılıyormuş gibi izlenim ortaya çıktı. Maksadımız Zonguldak'ı bu şekilde karalamak ve ön plana çıkarmak değildi. Biz bu sıkıntıyı dile getirmek istemiştik. Vurulan yaban domuzları bir şekilde piyasaya kaçak yollarla sürülüyor. Maalesef biz bu iddiamızı sürdürüyoruz. Bu yaptığımız çalışma bilimsel bir çalışma değildi. Anket çalışması şeklinde çalışma yaptık. Avcılarla görüşmemiz var. Onlarla yaptığımız görüşmeler sonucunda ortaya çıkan bir çalışmadır.''
     Yapılan haberlerde sözlerinin çarpıtıldığını iddia eden Abdussamet Boyu, ''Aslında biz Zonguldak ismini kesinlikle bu kadar ön plana çıkartmak niyetinde değildik. Zonguldak adına haksızlık yapıldı'' dedi.
    
     ''Satılsa illaki haberimiz olur''
    
     Orman ve Su İşleri Zonguldak Şube Müdürü Sezgin Örmeci de Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Boyu ile görüştüğünü ve kendisine konuşmalarının çarpıtıldığını söylediğini belirterek, ''Bana anlattığına göre kendisi Zonguldak'a hiç gelmemiş. Avcılarla görüşmüş. Zonguldak'ta böyle bir kaç tane vaka olduğunu duymuş. Biz de avcı arkadaşlarımızla görüşüp konuyu irdeleyelim istedik. Kendisi yanlış anlaşılmış. Zonguldak değil Türkiye genelinde bu tarz olayların olduğunu anlatmak istemiş. Ama Zonguldak üzerinde durulduğundan ve il lafının farklı yerlere çekildiğinden bahsetti'' diye konuştu.
     Zonguldak'ta yaban domuzlarının etinin satıldığında mutlaka haberlerinin olacağına dikkati çeken Örmeci, şunları kaydetti:
     ''Avcılarla iç içe olduğumuz için bizim bundan illaki haberimiz olur. Olayı duyunca anında müdahale ederiz. Geçen yıl 70 kaçak avcı yakaladık. Ekiplerimiz sürekli denetim yapıyor. Avcı derneklerinin yanı sıra avcılarla iletişim halindeyiz. Sürekli avcılarla iletişim halinde olduğumuz için bu tarz bir şeyin gözümüzden kaçma ihtimali yok. İllaki böyle bir şeyin duyumu bize gelir. Bu kadar yaygın olduğunu hiç duymadık. Bunun için bir mekanizma olması lazım. Dağdan alacaksın ve nakledeceksin. Daha sonra onu bir yerden başka bir yere götüreceksin. Bundan bizim haberimiz olur. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileriyle de görüştük. Onlar her ay rutin kontrollerin yapıyorlarmış ve böyle bir şeye kesinlikle rastlamamışlar. Bu haberler kesinlikle gerçeği yansıtmıyor.''
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER