ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 13:08

Zehirlenmeye karşı bu önlemler alınıyor

Zehirlenmeye karşı bu önlemler alınıyor

Peşpeşe yaşanan şofben zehirlenmeleri yetkilileri harekete geçirdi.


İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, özellikle kış aylarında sıkça yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı alınacak önlemlere ilişkin vatandaşları uyardı.
    
Müdürlükten yapılan açıklamada, vücuda solunum yoluyla giren karbonmonoksit gazının, doğrudan kana geçerek oksijen alımını engellediği, zehirlenme veya ölüme neden olduğu belirtildi.
    
Havagazı, kömür gibi ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşan karbonmonoksitten zehirlenmelerin sıklıkla kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana geldiği aktarılan açıklamada, karbonmonoksit zehirlenmelerinin kısa sürede tıbbi müdahale yapılmazsa ölümle sonuçlanabildiği kaydedildi.
    
Türkiye'de her yıl lodos nedeniyle onlarca kişinin soba, şofben ve bacadan sızan karbonmonoksit gazıyla zehirlendiği anlatılan açıklamada, soba ve bacalarla ilgili dikkat edilecek hususlar şöyle sıralandı:
    
  - Her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli.
     - Yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı.
     - Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli.
     - Sönmekte olan sobaya asla tutuşması için güç yakıtları konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı.
     - İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı.
     - Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli.
     - Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı.
     - Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı.
     - Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli.
     - Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından bir metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı.
     - Binaların yangından korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmeli.
    
Şofben kullanımında dikkat edilecek hususlar
    
 Açıklamaya göre, şofben kullanımına ilişkin öneriler de şöyle:

     - Alınan cihazın kalite belgesi ve garantilerine dikkat edilmeli.
     - Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan şofben asla çalıştırılmamalı.
     - Şofbenin monte edileceği mekan yeterli büyüklükte olmalı, şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekana takılmalı, şofbenin montajı mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalı.
     - Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalı.
     - Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemeli.
     - Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde detektör bulundurulmalı.
     - Şofbende gaz kaçağı hissedildiğinde öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatılmalı, elektrik düğmeleri açılmamalı, açıksa hemen kapatılmalı, kibrit-çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, pencereler karşılıklı açılarak ortam havalandırılmalı, hızla gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranmalı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER