ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 13:25

Yurt dışı seyahatleri için uyarı!

Yurt dışı seyahatleri için uyarı!

Sağlık Bakanlığı bazı bölgelere seyahat edecek vatandaşlara, "sarıhumma" hastalığına karşı gerekli aşıları yaptırmaları uyarısında bulundu.


Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, özellikle Afrika ve Güney Amerika gibi bazı bölgelere seyahat edecek vatandaşlara, "sarıhumma" hastalığına karşı gerekli aşıları yaptırmaları uyarısında bulundu.
Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sarıhumma hastalığının, Sahraaltı Afrika, Orta ve Güney Amerika'da görülen sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan ciddi bir hastalık olduğunu belirtti.
Bazı enfeksiyonlar belirtisiz seyretse de birçok enfeksiyonun iki safha ile karakterize olan akut bir hastalığa neden olduğunu ifade eden Hatipoğlu, şunları kaydetti:
"Başlangıçta ateş, kusma, titreme, iştahsızlık, halsizlik, baş ve kas ağrısı şikayetleri ile başlar. Kalp atışlarında yavaşlama görülür. Bu belirtilerden sonra bazı hastalarda sarılık ve ciddi kanamalar da gelişebilir. Bu tip hastalarda ölüm oranı yüksektir. Hastalığın görüldüğü ülkelerde, özellikle ormanlık ve kırsal alanları ziyaret edecekler için risk çok daha yüksektir. Enfeksiyona maruz kalma riski, sinek ısırmalarına karşı koruyucu elbiseler ve cibinlik giyme, sivrisinek kovucu spreyler kullanma gibi tedbirler alınarak azaltılabilir. Ancak tam koruma sağlamaz. Hastalığın görüldüğü ülkelere seyahate çıkmadan en az 10 gün önce aşı yaptırılmalıdır. Aşının koruyuculuğu yüzde 100'e yakındır."
Aşı uygulanan kişilere uluslararası geçerliliği olan sertifika düzenlendiğini, bu sertifikanın aşılamadan 10 gün sonra geçerlik kazandığını anlatan Hatipoğlu, bazı ülkelerin, ülkeye giriş koşulu olarak bu sertifikayı talep ettiğini anımsattı.
Hatipoğlu, Türkiye'de sarıhumma aşı uygulaması ve sertifika düzenlemesinin Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, "Bu aşıyı dünyada ücretsiz olarak yapan tek ülke Türkiye'dir. Ayrıca (0212) 444 77 34 numaralı Seyahat Sağlığı Danışma Hattı'ndan, gerek seyahat öncesi gerekse seyahat esnasında tüm sağlık konularında danışmanlık hizmeti alınabilir" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER