ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 01:40

Yüksek tansiyona mucize bitki!

Yüksek tansiyona mucize bitki!

Araştırmalar sonucu bu bitkinin yüksek tansiyonu düşürdüğü ortaya çıktı...


Yapılan bir araştırmada kuşkonmazda bulunan bir bileşenin yüksek tansiyonu düşürmede önemli katkı yaptığı belirlendi.

Değişik türdeki mevsimsel gıdaların bazı hastalıkların tedavisinde öenmli etki yaptığı ifade edildi. Kuşkonmaz da onlardan biri. Diğer bazı sebzelerde olduğu gibi kuşkonmazın da sağlığa birçok faydasının olduğunu belirtti. Kuşkonmazın çok az kalori ve düşük sodyum içerdiği biliniyor. Bu sebzenin sağlık açısından bazı yararlarının bilinmesine rağmen uzmanlar fareler üzerinde yinde de araştırma yaptı. Araştırma sonunda kuşkonmazın fareler üzerinde şaşırtıcı etkilerinin olduğu görüldü.

Japonya'daki Kagawa Beslenme Üniversitesi uzmanlarına göre kuşkonmaz verilen farelerin sağlığında belirgin iyileşmeler gözlemlendi. 10 hafta boyunca yüksek tansiyonu olan bazı fareler yüzde 5 oranında kuşkonmazla beslendi. Diğer grup ise kontrol grubu olarak belirlendi.

Uzmanlar kuşkonmazla beslenen farelerin tansiyonunda iyileşme tespit etti. Sadece tansiyonda değil böbreklerde de belirli iyileşme kaydedildi. Uzmanalr kuşkonmazla beslenen farelerin idrarlarında az protein buldu. Bu böbreklerinin çok etkin çalıştığının göstergesi olarak algılandı.

Kuşkonmazda bulunan 2-hydroxynicotianamine bileşeninin tansiyonu düşürmede etkin rol oynadığı belirtildi. Uzmanlar bu bileşenin insanlarda da aynı etkiyi yapıp yapmadığını henüz test etmedi. Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayımlanan araştırmanın geliştirilip insandaki hipertansiyon sorununa çare olması umuluyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER