ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 02:14

Yüksek ateşe son

Yüksek ateşe son

Bebek sahibi anne ve babaların bu çilesi artık son bulacak. İşte o yeni yöntem...


Bebeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan yüksek ateş için sürekli kullanılan geleneksel yöntemlere alternatif olarak geliştirilen ateş düşürme teknikleri geniş rağbet görüyor.

Bunlardan biri olan soğuk terapi yöntemi çeşitli olumlu özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Özellikle uygulama kolaylığı ve bebekleri rahat ettirmesiyle dikkat çeken ve yaygın olarak kullanılan yöntem, ilaç kullanımını da büyük oranda azaltmaya yardımcı oluyor.

Ateş düşürmeye yardımcı plaster, tüm bu özellikleri bünyesinde toplayarak, bebek sahibi anne babalara büyük kolaylık getirirken, bebeklerin de yüksek ateş anlarında rahatlamasına yardımcı oluyor.

KULLANIMI KOLAY VE ETKİLİ BİR YÖNTEM

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural, soğuk terapi bantlarının özellikle kullanım kolaylığına ve geleneksel yöntemlere alternatif oluşturmasına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Ateşli hastalıklarda vücut ısısını düşürecek girişimler veya ilaçlarla, ateşi düşürerek çocuğa belli oranda bir rahatlık sağlıyoruz. Bu genelde, evlerde çocuklara banyo yaptırarak ya da çocukların koltuk altlarına ya da kasıklarına soğuk uygulayarak sağlanıyor. Fakat bu yöntemler bebekleri huzursuz edebiliyor. Soğuk terapi bantları ateş düşürme işlemi için kullanabileceğimiz etkili ve kolay bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bantlar sayesinde anne babalar, uyuyan çocuklarını uyandırmalarına ya da banyoya sokmalarına gerek kalmadan ve bebeklerin rahatını kaçırmadan, yüksek ateşi kolayca kontrol altında tutabiliyor”

Soğuk terapi bantlarının etkili bir yöntem olduğunu vurgulayan Prof. Vural şu bilgileri verdi:

“Soğuk terapi bantları daha çok, yüksek ateşe neden olan hastalığın iyileşmesine kadar geçen süre içinde faydalı olur ve bu birkaç günün rahat geçirilmesini sağlar. Bu bantlar anne babalar için klasik yöntemlere alternatif olabilir. Çocuklara ateş düşürücü ilaç verme sıklığını azaltacak, yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir.”

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER