ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 11:38

Yeni matematik sorusu!

Yeni matematik sorusu!

Havuz problemi yerine sigara problemi! Türkiye'de sigarayla mücadelede 2013-2017 yıllarını kapsayacak yeni eylem planı hazırlanıyor.


Yeni plan üzerinde çalışan Halkı Bilgilendirme, Bilinçlendirme ve Eğitim Çalışma Grubu'nun Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir'den, ''Sigaranın zararları sadece sağlık dersinde değil, matematik probleminde bile işlenebilir'' önerisi geldi.

Türkiye'nin Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı'nın uygulamasını takip etmek ve geliştirmek üzere oluşturulan Tütün Kontrolü Ulusal Komitesi alt grupları, 2013-2017 yıllarını kapsayacak eylem planı üzerinde çalışıyor.

Alt grupların çalışmalarını tamamlamasının ardından Sağlık Bakanlığı eylem planına son şeklini vererek Başbakanlığa sunacak.
    
HEDEF YÜZDE 95
    
Halkı Bilgilendirme, Bilinçlendirme ve Eğitim Çalışma Grubu'nun son toplantısında, 2017 yılına kadar toplumun yüzde 95'inde tütün ürünlerinin kullanımına karşı tutum oluşturma hedefi konuldu.

Yeni eylem planında, sigarayla mücadelede en önemli hedef gruplardan biri olan gençlere yönelik yeni tedbirler alınması görüşü de ağırlık kazandı.

Eylem planı taslağına, ''Sağlık bilgisi derslerinin yanı sıra diğer derslerde de tütün kullanımının zararları konusunda farkındalığı artırıcı örneklerin daha çok yer almasının sağlanması'' tavsiyesinin yer alması görüşü benimsendi.

Halkı Bilgilendirme, Bilinçlendirme ve Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir, sağlık bilgisinin yanı sıra din kültürü ve ahlak bilgisi, beden eğitimi ve fen bilgisi derslerinde de işlenen sigaranın zararlarının matematik probleminde de anlatılabileceğini söyledi.

Bilir, ''Sigaranın zararları sadece sağlık dersinde değil, matematik probleminde bile işlenebilir. Matematik probleminde sigarayı bırakan bir kişinin tasarruf edebileceği para miktarı sorularak bu kötü alışkanlığa dikkat çekilebilir'' diye konuştu.

Yeni eylem planında sigara içen çalışanı bulunmayan okulların yaygınlaştırılması hedefi de yer aldı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER