ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Nisan 2014 Pazartesi 13:43

Yastık türü neden önemli?

Yastık türü neden önemli?

İnsan hayatının 1/3’ünün yatakta uyuyarak geçirildiği, bu sebeple seçilen yastık türünün önemli olduğu belirtildi.


Boyun ağrısının en yaygın sebeplerinden birinin uzun süre boynunuz yamuk veya burkulmuş bir şekilde yatılması ve  . kullanılan yastığın boyun ve başı doğru pozisyonda desteklememesi olduğu belirtildi.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, boyun ağrılarından kurtulmak için hangi yastıkta uyuması gerektiğini konusunda açıklamalarda bulundu:

Uyurken en doğru pozisyonu alın 

Birçok insan uyumadan önce yatakta kitap okurken veya televizyon izlerken başlarını ve boyunlarını düzgün desteklemiyor. Boynunuzun kıvrımını ileriye doğru bir sürü yastıkla desteklemeyin. Eğer bir şey okuyorsanız, kollarınızın bir yerden destek aldığına ve başınızın nötr pozisyonunu koruduğuna emin olun. Uyuyacağınız zaman ise, en iyi pozisyon sırtüstü veya yan yatmanızdır. Yüzüstü yatmaktan kaçının, çünkü bu pozisyon başınızın burkulma ve bükülme halini, nötr (doğal olmayan) bir pozisyon almasına sebep olur.

Uyku kalitesini arttırmak için doğru yastık seçimi

Yastık kullanımı üzerine yapılan araştırmalara göre, doğru yastığı seçmeniz uykunuzun kalitesini arttırır ve baş/boyun ağrınızı azaltır. Eğer yan yatabiliyorsanız, kulağınız ve yatağınız arasındaki boşluğu dolduran ve başınızı eğmeyen bir yastık seçin. Eğer sırtüstü yatıyorsanız, yastığınız başınızı ne geriye ne de ileriye eğiyor olsun.

Asıl önemli olan

Seçebileceğiniz bir çok türde yastık mevcut. Bizim burada dikkat edeceğimiz şey hem bize iyi uyku uyutan hem deboynumuzu ağrıtmayacak bir yastık edinebilmek. Asıl bakmamız gereken en önemli nokta boynumuzu nötr pozisyonunda tutabilecek bir yastık. İşte birkaç öneri:

Ortopedik yastıklar

Bu tür yastıklar boyunun doğal kıvrımını koruması için üretilen yastıklardır.

Kuştüyü yastıklar:

Eğer alerjiniz yoksa, belki eski tür kuştüyü yastıklar sizin için doğru bir seçim olabilir. Bu yastıklar başınızın şeklini almaya uygun ve sünger yastıktan daha yumuşaktır.

Boyun fıtığı yastıkları

Bu yastıklar rulo halindedir. Boyun kısmındaki basıncı uyku sırasında azaltmak ve boyunun nötr pozisyonunu korumak için tasarlanmışlardır.

Su yastıkları

Su yastıkları boynunuza binen yükü dağıtan ve azaltan yastıklardır. Yapılan bir araştırmada, katılımcıların bazılarında yukarıda bahsettiğim yastıklar arasında su yastığı daha avantajlı bulunmuştur. Su yastığının bir diğer güzel yanı da sertliğini ve yüksekliğini sizin ayarlayabilecek olmanızdır. Mantığı basit; ne kadar fazla su doldurursanız o kadar yüksek ve sert olur veya tam tersi.

En son yastık alalı kaç yıl oldu?

Eğer her sabah boyun ağrısıyla uyanıyorsanız ve bu ağrıdan kurtulmak için bir şeyler yapmak istiyorsanız ve eğer en son yastık alalı kaç yıl oldu hatırlamıyorsanız, en yakın yatak ve yastık mağazasına gidip yastık almalısınız. Hayatınızın önemli bir kısmını uykuda geçirdiğiniz için, tatlı rüyalar görmek ve güzel bir uyku çekmenin en önemli yolu iyi bir yastığa sahip olmakla başlar. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER