ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ocak 2017 Perşembe 15:43

Yapay zeka ile Cilt kanseri teşhis edildi

Yapay zeka ile Cilt kanseri teşhis edildi

Bilim adamları, yapay zekanın cilt kanseri teşhisinde doktorlar kadar iyi olabileceğini ortaya koydu


Araştırmacılar, yapay zekanın fotoğraflar üzerinden cilt kanserini en az doktorlar kadar iyi teşhis edebildiğini tespit etti.

ABD'deki Stanford Üniversitesi ve İngiltere'deki Cancer Research UK'den araştırmacılar, yapay zekanın fotoğraf üzerinden uzman doktorlar kadar doğru şekilde cilt kanseri teşhisi yapabildiğini ortaya çıkardı.

Kanser teşhisi yapabilen yapay zeka, Google'ın geliştirdiği kedi ve köpek resimlerini ayırt edebilen yazılımdan yola çıkılarak geliştirildi.

Söz konusu yazılımla 129 bin 540 fotoğraf tarandığında, fotoğraftakilerden hangisinde ne tür cilt kanseri bulunduğunu ayırt edebildiği gözlemlendi.

Daha sonra yapay zekaya, en yaygın cilt kanseri türüne "karsinom", en ölümcül olana ise "melanom" işareti koyması öğretilerek, elde edilen sonuçlarla 21 onkoloji uzmanının bulguları karşılaştırıldı.

Karşılaştırma sonucunda, yapay zekanın da neredeyse onkoloji uzmanlarıyla eşit düzeyde doğru teşhis yapabildiği görüldü.

Çalışmanın sonuçlarının oldukça "heyecan verici" olduğunu dile getiren Stanford Üniversitesi araştırmacıları, geliştirilen yapay zekanın kliniklerde de test edileceğini ifade etti.

Cancer Research UK araştırmacıları da söz konusu teknolojinin doktorlar için çok faydalı bir araç olabileceğini kaydetti.

Uzmanlar, yapay zekanın sağlık alanında devrim niteliğinde bir buluş olduğunu belirterek herkesin akıllı telefonunu kanser tarayıcına dönüştürebileceğini bildirdi.

Çalışmanın sonuçları "Nature" dergisinde yayımlandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER