ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 16:59

WHO'dan Türk bilim adamına görev


Fırat Üniversitesi (FÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murad Atmaca'nın, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2015 yılında yayımlanacak ''Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması'' adlı tanı kılavuzunun üst kuruluna seçildiği bildirildi.
    
Atmaca,  yaptığı açıklamada, WHO'nun, her 10-15 yılda bir, tıbbın bütün alanlarında hastalıkların tanı ölçütlerinin gözden geçirildiği ve düzenlendiği yeni kılavuz çıkardığını söyledi.
    
Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması (ICD) tanı kılavuzunun 11'inci versiyonunun 2015 yılında çıkarılacağını belirten Atmaca, psikiyatrinin beş ana dalından biri olan ve yeni bir temel tanı başlığı olan ''Obsessive-Compulsive Disorder And Related Disorders'' (Obsesif Kompulsif Bozukluk ve İlişkili Bozukluklar) konusunda tanı ölçütlerini belirleyecek üst kurula seçildiğini aktardı.
    
Prof. Dr. Atmaca, ''Milwaukee, Minnesota, Columbia, New York ve Edinburgh üniversitelerinin aralarında bulunduğu 9 üniversitenin yanı sıra Türkiye'den de ben çağrıldım. Ülkemin ve Fırat Üniversitesi'nin bayrağını taşımak ve böyle önemli bir alanda dalgalandırmak benim için gurur verici'' diye konuştu.
    
Uluslararası alanda birçok toplantıya konuşmacı olarak katıldığını dile getiren Atmaca, tıp dünyasının temel kaynaklarından olan tanı kılavuzunun, uluslararası arenada kendini ispatlamış akademisyenlerin katılımıyla WHO tarafından çıkartıldığını bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER