ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2014 Cuma 16:56

Vardiyalı çalışanlarda tip 2 diyabet olasılığı daha fazla

Vardiyalı çalışanlarda tip 2 diyabet olasılığı daha fazla

Uluslararası bir araştırmada, tip 2 diyabetin vardiyalı çalışan kişilerde daha sık görüldüğü sonucuna ulaşıldı.BBC'nin haberine göre, "Occupational and Environmental Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmanın bulguları, erkeklerin ve vardiyayla çalışan kişilerin diyabet riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Çin Huazlong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre, vardiyalı çalışanlarda tip 2 diyabet görülmesi yüzde 9 daha fazla. Erkeklerde riskin yüzde 35'e, gündüz ve gece vardiyaları arasında değişimli çalışan kişilerde ise yüzde 42'ye çıktığı belirtildi.

Araştırmanın bulguları, vardiyalı çalışmanın uyku ve yemek düzenlerini bozduğunu, gece geç yemenin bedeni enerjiyi yağ olarak depolamaya yatkınlaştırdığını, bu durumun obezite ve tip 2 diyabet olasılığını artırdığı şeklinde açıklanıyor. Erkeklerdeki yüksek riskin erkeklik hormonlarındaki değişimlerden kaynaklanabileceğini ifade eden araştırmacılar, sonuçlarının vardiyalı çalışan erkeklerin, diyabeti önlemek için daha fazla çaba göstermesi gerektiği anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Toplumda en fazla görülen şeker hastalığı türü olan tip 2 diyabet, körlük, kalp krizi ve felç riski, sinir ve kan damarlarına zarar ve hatta uzuvları kaybetmeye kadar ciddi sonuçları olan bir hastalık.

Uyku laboratuvarlarında yapılan çalışmalar günün yanlış zamanlarında uyutulan kişilerde kısa süre içinde tip 2 diyabetin ilk evrelerinin görüldüğünü ortaya çıkarmıştı.

Biyolojik saatin bozulmasının, bel çevresi ölçülerini, hormonları ve uykuyu etkileyerek tip 2 diyabete yakalanma riskini arttırdığı düşünülüyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER