ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 12:56

Uyuşturucuyu hemen tespit eden test

Uyuşturucuyu hemen tespit eden test

Sadece bir kaç dakika içinde belirliyor.


Bir kişinin uyuşturucu kullanıp kullanmadığının tayini için mevcut kimyasal teknolojilerin ithal edildiğini, bu yüzden çok pahalı olduğunu dile getiren Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli, ayrıca bu teknolojilerin hem zaman aldığını hem de uzmanlık gerektirdiğini anlattı.

Denizli, yaptığı açıklamada son 10 yılda moleküler baskılama ve sensör teknolojileri üzerine yaptığı uluslararası yayınların 85 olduğunu ifade ederek, böylece dünyadaki bütün bu alan üzerine yapılan çalışmalar sıralamasında 3. sıraya yükseldiğini bildirdi.

" Moleküler baskılamayla uyuşturucu tayininde, bir çipin yüzeyinde akıllı bir polimer tabakası oluşturuyoruz. Tayin etmek istediğiniz molekülü bu akıllı polimerin içine gömüyoruz. Sonrasında molekülü çıkartıyoruz. O süngerimsi polimerin içerisinde sadece istediğimiz molekülün girebildiği üç boyutlu boşluklar oluşturuluyor. Sadece teşhis etmek istediğimiz uyuşturucu molekülleri hazırlanan teşhis kitine bağlanıyor ve böylece tayin yapılabiliyor. "

Geliştirdikleri yöntemin Türkiye için büyük boyutlu ekonomik kazanımları olacağının altını çizen Denizli, bunun için yatırım gerektiğini, bir teşhis kitinin dünya genelinde kullanılabilir olması için teknolojinin ar-ge araştırmasını sürdürmeleri gerektiğini vurguladı.

Denizli, moleküler baskılama yöntemini daha önceki çalışmalarında yoğun bakım ünitesinde septik şok, kandaki toksik maddeler, ayrıca pestisit ve patlayıcı tespitinde kullandıklarını sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER