ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 05:06

Uykusuzluk cinselliği de vuruyor

Uykusuzluk cinselliği de vuruyor

Uykudaki solunum ile cinsel fonksiyon bozukluğunun doğru orantılı olduğunu belirten uzmanlardan uyarı.


Uyku bozukluklarının yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürdüğü malum. Özellikle uykuda nefes durması olan apne, gece boyunca yeterli oksijenin gitmediği organlarda fonksiyon bozuklarına yol açıyor. Etkilenen alanlardan biri de cinsel yaşam.

Horlama, uykuda nefesin durması ve gündüz aşırı uykulu halin uyku solunumu bozukluğunun ana belirtileri olduğunu belirten Süleyman Demirel Üniversitesi'ndan Prof. Dr. Ahmet Akkaya, sorunun cinsel yaşamı da olumsuz etiklediğini söyledi. Akkaya, ''Saatteki nefes durması ne kadar fazlaysa kişideki cinsel fonksiyon bozuklukları, tonsiyon ve şeker hastalığı da o kadar sık görülmektedir'' dedi.

Yetişkin bir bireyin yüksek tansiyona sahip olması, şekerinin yükselmesi ve kilo almasının uyku bozukluğu ile ilişkilendirilebileceğini ifade eden Akkaya, gece boyunca yeterli oksijenin gitmediği organlarda da bazı fonksiyon bozuklarının da görülebileceğini vurguladı. Uyku bozukluğu çeken yüksek tansiyon ve şeker hastalarında cinsel fonksiyon bozukluğunun görülebildiğine işaret eden Akkaya, cinsel fonksiyonun tekrar eski haline getirilmesinin uykudaki solunum bozukluğu sorunun giderilmesi ile mümkün olabileceğini kaydetti.

KISIRLIĞA NEDEN OLABİLİR

Uykudaki solunum ile cinsel fonksiyon bozukluğunun doğru orantılı olduğunu belirten Akkaya, ''Solunum bozukluğunun derecesi saatteki nefes durması ile belirleniyor. Saatteki nefes durması eğer 5'in altında ise normaldir. 5-15 hafif, 15-30 orta, 30'dan daha fazla ise ağır oluyor. Saatteki nefes durması ne kadar fazlaysa kişideki cinsel fonksiyon bozuklukları, tansiyon ve şeker hastalığı da o kadar sık görülmektedir. Cinsel fonksiyon bozukluğu erkeklerde kısırlık, cinsel organın yetersizliği ve ereksiyon bozukluğu olarak görülebilir'' diye konuştu. 

Uyku bozukluğu çeken hastaların mutlaka bir gece boyunca uyku merkezinde tedavi görmesi gerektiğini ifade eden Akkaya, ''Burada uygulanacak tedavi ile fonksiyon bozuklarının hangi derece olduğu ortaya konulacaktır. Biz burada vücudun 56 fonksiyonunu inceliyoruz. Tedavi ile oksijenin vücuda yeterli bir şekilde girmesi sağlanabilir. Uykuda solunum bozukluğu düzeldiğinde tansiyon, şeker oranı, dolayısıyla organların işleyişi de düzelmektedir. Bu şekilde cinsel bozukluk daha kolay tedavi edilebilmektedir''dedi.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER