ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 03:43

Uykusuzluğa aman dikkat

Uykusuzluğa aman dikkat

Uzmanlar uyarıyor. Eğer uykusuz kalırsanız erken yaşlanmanın önüne geçemezsiniz!


Afyon Kocatepe Üniversitesi (Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Aslan, uykusuzluğun yaşlılığı hızlandırdığını söyledi.

Prof. Dr. Aslan, her insanın bir ritmi olduğunu vurgulayarak, "Kimi insan 8 saatlik, kimi de 9 saatlik bir uyku sonucunda yataktan dinç olarak kalkar." dedi.
 
Aslan; stress, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, öğün dışı atıştırmalar, alkol, uyuşturucu, kirlilikler (hava, gürültü, vb.), beslenme alışkanlığı, uykusuzluk, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek yorgunluğu, yanlış solunum gibi faktörlerin yaşlılık göstergeleri üzerinde etkili faktörler olduğunu belirtti.
 
Aslan, "Yaşlılık göstergeleri üzerine faktörler çok fazla ancak en önemli faktör, hayata nasıl baktığınızdır. Bu nedenle stres, hayata kazandırdığınız anlama göre 'var ya da yok' olan bir kavramdır. Hayatınızda stres varsa, yaşlılık üzerindeki diğer faktörler de katlanarak artıyor. Bir kişide şikayet yazılımı varsa, bunun doğal çıktısı strestir. Yaşlılığı etkileyen faktörlerden biri olan sigara kullanımı, öncelikle beyin sağlığı için bırakılmalıdır. Öte yandan hiç gerek yokken alınan ağrı kesiciler ve gerektiğinden fazla uyumak da yaşlılık üzerindeki faktörler arasındadır." dedi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER