ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2014 Pazartesi 14:09

UÜ karaciğer naklinde 'dalya' dedi

UÜ karaciğer naklinde dalya dedi

BURSA’daki Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 100’üncü karaciğer nakli yapıldı. Üniversite yönetimi, organ naklinde emeği geçen personeline plaket vererek teşekkür etti.


BURSA’daki Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 100’üncü karaciğer nakli yapıldı. Üniversite yönetimi, organ naklinde emeği geçen personeline plaket vererek teşekkür etti.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 100’üncü karaciğer naklinin de başarıyla gerçekleştirilmesi üniversite yönetimi Tıp Fakültesi’nde radyoloji, gastroenteroloji, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, psikiyatri, cerrahi, anestezi, nöroloji, patoloji, nefroloji, enfeksiyon ve organ nakli birimlerinde görev yapanlara plaket verdi.

Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve Karaciğer Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Ekrem Kaya, karaciğer nakli konusunda Prof. Dr. Halil Bilgel ile dönemin Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’ın büyük destekleri ve teşvikleri olduğunu belirterek, "Yedi yılda çok büyük yol aldık. Nakilde sayı önemli değildir, işi nasıl yaptığınız önemlidir. Bugün geldiğimiz noktada başarımız Türkiye ortalamasının üzerinde, dünya standartlarına çok yakındır. Nakil yapılan hastaların yüzde 85’inin sağ kalım süresi bir yıl, yüzde 80’inin ise beş yıldır. Uludağ Üniversitesi’nde 1989 yılından bu yana bir organ nakli kültürü oluşmuştur. Bu başarı, böyle bir kültürden gelen ekibin başarısıdır. Emeği geçenlere ve destekleri için Rektörümüz Prof. Dr. Kamil Dilek’e de çok teşekkür ediyorum" dedi.

Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek de 1989 yılında organ nakilleri başladığında henüz araştırma görevlisi olduğunu, ilk böbrek nakli yapılan hastanın ismini bile hatırladığını anlatarak, "Bu ekip içinde olmaktan gurur duyuyorum. Organ naklinde hekimlik ve hemşirelik yapmanın çok travmatik olduğunu ve özveri istediğini biliyorum. Ama organ nakli ekibi, bu enerji ve bilgi ile yakında kemik iliği naklinde ve kalp naklinde de aynı başarıyı yakalayacağına inanıyorum. Herkesi kutluyorum" diye konuştu. 

 
     

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER