ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Aralık 2014 Pazartesi 13:11

Ürolojide Laparoskopik cerrahi

Ürolojide Laparoskopik cerrahi

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ender Özden, günümüzde laparoskopik ameliyatların ürolojinin önemli bir parçası haline geldiğini söyledi.
Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniğinden Doç. Dr. Ender Özden “laparoskopik cerrahi” hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Özden yaptığı açıklamada, “Ürolojide uygulanan hemen her ameliyat, günümüzde kapalı bir yöntem olan laparoskopi ile yapılmaktadır. Günümüzde laparoskopik ameliyatlar ürolojinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Kullanılan ince ve hassas aletler de önemli derecede geliştirilerek günümüzde daha küçük ve hastaya daha az zarar veren seviyeye ulaşmıştır” dedi.

Dr. Ender Özden şu bilgileri verdi: “Laparoskopik cerrahi de kullanılan aletler yardımı ile hastanın ameliyat yapılacak alanında daha net ve büyütülmüş görüntü elde edilmektedir. Büyütülmüş görüntüye ek olarak; yüksek çözünürlüklü (HD) ve 3 boyutlu(3D) görüntüleme sistemi, uyguladığımız laparoskopik cerrahinin kalitesinin yükselmesine katkıda bulunmuşlardır.”

Laparoskopik cerrahi ile ameliyat olan hastaların daha az ağrı yaşandığını vurgulayan Dr. Özden, “Laparoskopik cerrahi de daha az istenmeyen yan etkilerle karşılaşılmaktadırlar. Çünkü açık cerrahide uygulanan büyük kesiler yerine, 0.3 ile 1cm arasında değişen son derece ufak kesiler nedeniyle, çok az rahatsızlık ve ağrı olmakta, kozmetik açıdan da daha iyi bir görünüm sağlanmaktadır. Laparoskopi ile ameliyat sonrası ameliyat ağrısı ve bu nedenle ağrı kesici kullanımı, hastanede yatış süresi ve iyileşme süresi oldukça azalmaktadır" diye konuştu.

Laparoskopik cerrahinin de açık cerrahi gibi genel anestezi altında yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Ender Özden, “Laparoskopik cerrahi, hastalar için açık cerrahiye göre daha kolaylıklar sağlayan bir teknik olmasına rağmen, uygulanması için oldukça deneyim ve özellikle bu konu üzerinde edinilmiş eğitim gerektirmektedir. Laparoskopinin bölümümüz de sıklıkla uygulandığı hastalıklar ise, prostatın ve böbreğin hastalıklarıdır” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER