ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 05:15

Uçuk deyip geçmeyin

Uçuk deyip geçmeyin

Uzmanlar aşırı yorgunluk, stres ya da üzüntü ile ortaya çıkabilen uçuk virüsüne karşı uyardı.


Uzmanlar uyarıyor, başınız sık sık dönüyorsa, sebebi uçuk virüsü olabilir.

İnsanların çoğu yaşamının bir döneminde baş dönmesi şikayetinde bulunuyor.

Baş dönmesi, iç kulaktan ya da beyinde denge merkezindeki sorunlardan kaynaklanabiliyor.

Vücutta sinir hücrelerine yerleşen uçuk virüsü, çeşitli nedenlerle vücudun bağışıklık sistemi azaldığında yeniden üremeye başlıyor.

Peki uçuk virüsüyle baş dönmesi arasında nasıl bir ilişki var?

Bu sorunun cevabını Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Bayramoğlu şöyle veriyor:

"Buna, genellikle virüsler yol açar, özellikle uçuk virüsü etkilidir. Stres, yorgunluk, üzüntü ile ortaya çıkan uçuk virüsü, dudak gibi bölgelerde ortaya çıkar ve bir süre sonra geçer, ama hiçbir zaman ortadan kalkmaz. Vücutta yaşamaya devam eder, adeta uyur. İnsanların yüzde 99'u uçuk virüsü taşıyıcısıdır. Uçuk virüsü, iç kulaktaki denge sinirinin çekirdeğine yerleşebilir. Yerleşen virüs, iç kulaktaki denge merkezinde ödeme yol açar ve kişide baş dönmesine yol açar. İç kulaktaki ödem geçtiğinde kişideki bulantı ve baş dönmesi şikayeti de ortadan kalkar. Bu arada uçuk virüsünün, işitme sinirine yerleşmesi halinde kişide ağır işitme kaybı, yüz sinirini tutması halinde ise yüz felci ortaya çıkabilir."

Uçuk çıkması halinde, mutlaka kişinin bir hekime başvurarak, uçuk virüsünün yayılmasının engellenmesi gerekiyor.

Uçukla birlikte kişide baş dönmesi olması halinde, KBB uzmanın giderek baş dönmesinin virüsün iç kulağa yerleşmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespit edilmesi isteniyor. Çünkü, mutlaka baş dönmesinin başka hastalıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığının belirlenmesi gerekiyor.

Kişilerin, şikayetlerin ortaya çıktığı ilk üç gün içinde hekime başvurması, tanı konularak, tedaviden etkin sonuç alınabilmesi için önem taşıyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER