ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mayıs 2014 Çarşamba 17:07

Ücretsiz 'ben' muayenesi

Ücretsiz ben muayenesi

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde vatandaşlar ücretsiz 'ben' muayenesi taramasından geçirildi.


Tüm Euro Bölgesi ülkeler ve Türkiye'de deri kanserinin erken teşhisine yönelik başlatılan kampanya çerçevesinde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde vatandaşlar ücretsiz 'ben' muayenesi taramasından geçirildi.

    Gevher Nesibe Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliniği’nde 09.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilen etkinlikte, poliklinikten telefonla randevu alan 100’e yakın hastanın benleri muayene edildi. Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Borlu koordinatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte doktorlar, vücudundaki ’beni’ herhangi bir sıkıntı içermeyen hastalara çeşitli tavsiyelerde bulundu, riskli gördüklerinden ise ileri bir tetkik istedi.

    Etkinlik ile ilgili bilgiler veren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Borlu, güneş ışığına yoğun şekilde maruz kalan insanlarda deri kanseri görülme sıklığının diğer insanlara göre daha fazla olduğunu kaydetti.

    Prof. Dr. Borlu, “Deri kanserinde en önemli faktör güneş ışığıdır. Yani yıllar içinde alınan güneş ışığı dozu çok önemlidir. Deri kanserine yakalanmada kişinin cilt tipi de önemli. Koyu tenli insanlar bu konuda avantajlı, koyu tenliler güneş yanığına ve güneşin toplam ışınlarına karşı daha dayanıklıdırlar. Açık tenli insanlar, renkli gözlü insanlarda bu dayanıklılık az olduğu için deri kanseri gelişme riski bir miktar daha fazladır. Çok fazla beni olanlarda, ailede kanser hikayesi olanlarda, özellikle deri kanseri hikayesi olanlarda, bu risk biraz fazladır.” dedi.

    Deri kanserinin erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir olduğunu belirten Prof. Dr. Borlu, “Bu yüzden çok renkli, çok koyu, yuvarlaklıktan ziyade asimetrik bir yapısı olan, renk değiştiren, şekil değiştiren, kaşınma, ağrı yapan, normalden farklı bir hissiyat veren benlere sahip olan kişilerin bir sağlık kuruluşuna giderek ben muayenelerini yaptırmaları gerekir.” diye konuştu.

    Deri kanserinin teşhisinde ben muayenesinin hem gözle yapılan muayene, hem de son yıllarda büyütmeli dermoskopik muayene denilen bir yöntemde yüzde 90 oranında başarı sağlandığını da bildiren Prof. Dr. Borlu, şüpheli durumlarda ise biyopsi alındığını ve biyopsi ile kesin teşhis konulabildiğini söyledi.

    Ücretsiz 'ben' muayenesi etkinliğine katılan hastalar ise bu etkinlik sayesinde hem benlerinin muayene ettirdiklerini, hem de deri kanseri konusunda bilgilendiklerini belirtirken, etkinliği organize eden doktorlara teşekkür etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER