ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 11:30

Tuz gölü şifa dağıtıyor

Tuz gölü şifa dağıtıyor

Gündüz buz mavisi, akşam üzeri ise eşsiz gün batımı manzarasıyla büyüleyen Tuz Gölü, yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.


Doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Tuz Gölü, suyu, tuzu ve çamurunun yanında minerallerinden elde edilen sağlık ürünüyle de şifa dağıtıyor.

Turistler Ankara-Adana karayolunun kıyısında bulunan Tuz Gölü Günübirlik Tesisleri’nden göle giriş yapıyorlar. Buraya gelen turistler, Tuz Gölü'nün keyfini çıkarırken aynı zamanda gölden yapılmış sağlık malzemelerinden de yararlanabiliyorlar.

Gölden elde edilen çamur maskesi, sivilce ve masaj keremleri, baş ağrısına karşı ilaçlar, saç dökülmesine karşı şampuanlar olmak üzere 35 çeşit sağlık malzemesi gelen ziyaretcilerin ilgi odağı oluyor.

Tesisin kozmetik uzmanı Hakan Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerli ve yabancı turistlerin Tuz Gölü'nü görmek, göl üzerinde yürüyüş yapmak ve gün batımını izlemek için buraya geldiklerini söyledi.

Tuz Gölü'nün aynı zamanda şifa arayanları da misafir ettiğini belirten Ünal, ''Türkiye'nin tuz ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Tuz Gölü, içerdiği minerallerle de şifa dağıtıyor. Tuz Gölü'nün suyunda, çamurunda ve tuzunda 22 çeşit mineral bulunuyor. Bu mineraller arasında sodyum klorür, iyot, potasyum, magnezyum, kalsiyum, bromin, hidrojen ve demir gibi mineraller var'' dedi.

Göldeki minerallerden 35 çeşit sağlık malzemesi üretildiğini kaydeden Ünal, şunları ifade etti:

''Tuz Gölü'nün suyu, tuzu ve minarelinden 35 çeşit sağlık malzemesi yaptık. Gölün tuzundan vücudun ölü hücrelerini atarak, canlandıracak, siyah nokta ve sivilceleri giderecek kremler ürettik. Göl suyu ve mineralleri tarafından zenginleştirilmiş, Tuz Gölü kremlerimiz var. Salyangoz özlü kremlerimiz, ciltteki kırışıklıkları giderici, ileri yaşlarda kırışıklıkları önleyici rolü bulunuyor. Güneş lekelerini giderecek zeytin yağlı güneş kremimiz var. Ayaklarda kullanılan çok önemli bir ürünümüz var. Ayaktaki kötü koku, egzama ve çatlamaları giderir. Vücutta oluşabilecek eklem ağrısı, kramplar ve kulunçlar için masaj kremleri yaptık. Saç dökülmesine karşı şampuan, banyo sabunları ve duş alırken vücudu dinlendirecek banyo tuzlarımız da mevcut."

YABANCI TURISTLERIN ILGISI FAZLA

Kapadokya turuna çıkan yerli ve yabancı turistlerin Tuz Gölü'ne de uğradıklarını anlatan Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yabancı turistler Lut Gölü'nü bildikleri için Tuz Gölü'nde de çok rahat alışverişlerini yapabiliyorlar. Çünkü, oradaki ürünlerle buradaki ürünlerin aynı olduğunu ve şifa dağıttığını biliyorlar. Tuz Gölü şifa dağıtıyor. Ülkemizde yaşayanlar da mutlaka Tuz Gölü'nden gelen güzelliği görmeli. Tuz Gölü'nden 5 yıldır üretilen sağlık ürünlerine talep her geçen yıl artıyor.''

Tuz Gölü'nü görmek için gelen Sevgi İpekçioğlu ise ''Tuz Gölü'nü görmek ve fotoğraf çekmek için arkadaşlarımla buraya geldim. Gölde çok güzel fotoğraflar çektik. Buraya gelirken böyle sağlık ürünleri bulmayı beklemiyordum. Çok güzel ürünler" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER