ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:39

Tütün Kontrolünde Politika Doğrultuları


Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, 2011'e göre 2012'de 8 milyar daha fazla sigara içildiğini belirterek, bunun halk sağlığı açısından alarm zillerinin çaldığını gösterdiğini söyledi.
     Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi'nce ''Tütün Kontrolünde Politika Doğrultuları: Tespitler ve Öneriler'' çalıştayı düzenlendi.
     Prof. Dr. Dağlı, çalıştay sonunda düzenlenen basın toplantısında, tütün tüketimine karşı alınan önlemlerin önemli bir noktaya ulaştığını fakat bunların yeterli olmadığını ifade etti.
     Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu ve Maliye Bakanlığı bildirimlerine göre, 2012 yılı sigara tüketim sayılarının, 1999'dan beri azalan trendin tersine ilk kez yükselme gösterdiğini vurgulayan Dağlı, ''2011'e göre 2012'de 8 milyar daha fazla sigara içilmiştir. Bu durum halk sağlığı açısından alarm zillerinin çaldığını göstermektedir'' dedi.
    
     -Nargile de yasaklanmalı-
    
     Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Osman Elbek de elektronik sigaranın, 2007'de ABD'de piyasaya sunulmasının ardından kullanım sıklığında hızla artış olduğunu kaydetti.
     Elektronik sigaranın, ürünü kullanan kişilerde bağımlılığa yol açtığını savunan Elbek, şöyle konuştu:
     ''Elektronik sigaranın yol açtığı bir diğer önemli zarar ise kartuşların nikotin sızıntısı yapmasıdır. Böylelikle cilt daha fazla nikotine maruz kalıyor ve hatta zehirlenmeye yol açıyor. Sigara bıraktıran ürün olarak reklam edilmesi de kesinlikle engellenmelidir. Üniversite gençliği arasında sigaradan daha yaygın hale gelen nargilenin de yasaklanması gerekmektedir. Bir nargile seansı, 100 sigara içmeye bedeldir ve maalesef gençlerimiz nargilenin zararlarını bilmemektedirler.''
     Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk ise halk sağlığını korumakta kararlı olduklarını belirterek, tütün kontrol politikalarını yakından izlediklerini bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER