ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 12:24

Türkiye'de kaç kişi böbrek nakli bekliyor

Türkiyede kaç kişi böbrek nakli bekliyor

Türkiye'de böbrek nakli bekleme listelerinde canlı bir vericisi olmadığından 56 bin 678 hasta diyaliz tedavisi görüyor.


Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci, böbrek sağlığının bozulmasının kronik böbrek hastalığıyla sonuçlanan ciddi bir süreç olduğunu, hem hasta hem de hasta yakınlarının yaşam kalitelerini düşürdüğünü söyledi.

Kronik böbrek hastalığının tüm ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Kahveci, aynı durumun Türkiye için de geçerli olduğunu ifade etti.

Kahveci, yapılan çalışmaların kronik böbrek hastalığının erişkinlerde görülme oranının yaklaşık yüzde 15 olduğunu bildirerek, "Çalışmalar, ülkemizde 10 milyona yakın çeşitli evrelerde kronik böbrek hastasının bulunduğunu göstermektedir. Buna göre, toplumda her 6-7 erişkinden birinin böbrek hastası olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Kronik böbrek yetmezliğinin ileri evresinin, kronik böbrek yetmezliği olduğunu ve böbreklerin tamamen iflasıyla sonuçlanan bu durumun, hastaların ancak diyaliz veya böbrek nakli ile yaşama tutunabildiklerini anlatan Kahveci, şöyle devam etti:

"Bugün itibarıyla Türkiye'de 56 bin 678 hasta, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi görmektedir. Bu hastalardan 21 bin 243'ü, böbrek nakli bekleme listelerinde canlı bir vericisi olmadığından böbrek nakli ümidiyle beklemekte ve maalesef her yıl yüzde 10'u uygun bir böbrek bulunamadığı için hayatını kaybetmektedir.

Kadavradan organ bağışının sınırlı olduğu ülkemizde geçen yıl ancak 585 hastaya kadavradan temin edilen organlarla böbrek nakli yapılabilmiştir."

Kahveci, herkesin "bir gün bizim de ihtiyacımız olabilir" düşüncesinden hareketle organ bağışında bulunması gerektiğine işaret ederek, organ bağışının sağlıklı bir gelecek adına çok önem taşıdığına dikkati çekti. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER