ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:41

Türkiye, Yunanistan'a performansı anlatacak


ANKARA (A.A) - Selma Bıyıklı Adabaş - Türkiye, mali kriz yaşayan Yunanistan ile sağlıkta performans değerlendirmesi ve performansa dayalı ödeme sistemi konusundaki deneyimlerini paylaşacak.
     Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın Türkiye ziyareti sırasında iki ülke arasında sağlık alanında işbirliğine gidilmesi de kararlaştırıldı.
     İki ülke başbakanının başkanlık ettiği Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi İkinci Toplantısı'nda, Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atina Aghia Sofia Çocuk Hastanesi arasında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Yunanistan Sağlık Bakanı Andreas Th. Lykourentzos arasında imzalandı.
     Samaras'ın ziyaretinde ayrıca sağlığın çeşitli alanlarında işbirliğine ilişkin 4 çalışma protokolü de kabul edildi.
    
     -Bulaşıcı hastalıklarla mücadele sınırdan başlayacak-
    
     Sağlık Bakanlığı ile Yunanistan Sağlık Bakanlığı Arasında Bulaşıcı Hastalıklar Konusunda İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü'ne göre, iki ülke bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaşacak, işbirliği yapacak.
     Bu amaçla Türkiye ile Yunanistan arasında uzman değişimi ve bulaşıcı hastalıkların kontrol altına alınması için çalışma yapılacak. Taraflar sınır sağlığı konusunda da işbirliğine gidecek, iki ülke sağlık personeli Yunanistan ve Türkiye'de eğitilecek.
    
     -Afetlerde sağlık hizmeti-
    
     Yunanistan ve Türkiye afetlerde sağlık hizmeti konusunda da işbirliğine gidecek.
     Sağlık Bakanlığı ile Yunanistan Sağlık Bakanlığı Arasında Afetlerde Sağlık Hizmetlerine Dair Çalışma Protokolü'ne göre de taraflar, afet (kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin kazara, doğal yoldan veya kasıtlı olarak salınımı) durumlarında kriz yönetimiyle ilgili prosedürleri geliştirmek amacıyla işbirliği yapacak.
     İki ülke, afetlerde sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik danışmanlık, görüş alışverişi, karşılıklı ziyaretler şeklinde teknik işbirliğine gidecek.
     Türkiye'de veya Yunanistan'da afetlerde görev yapacak sağlık personeline tıbbi kurtarma eğitimleri verilecek.
     İki ülkeden birinin talep etmesi halinde kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin kasıtlı veya kazara salınımına karşı mücadelede alınacak koruyucu tedbirler, hastane afet planı eğitimi, afet mağdurlarının teşhisi konularında da eğitim ve kurs düzenleyebilecek.
    
     -Sağlık sistemlerinin geliştirilmesi-
    
     Sağlık Sistemlerinin Güçlendirilmesine Dair Çalışma Protokolü çerçevesinde ise iki ülke sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi amacıyla işbirliği yapacak.
     Bu amaçla Türkiye ve Yunanistan, sağlık sistemi performans değerlendirmesi, performansa dayalı ödeme sistemi, dışarıdan hizmet alımı metotları, sağlık sistem idaresi, izlemenin değerlendirmesi, sağlık hizmeti finansmanı ve sürdürülebilirlik, sağlığın sosyal belirleyicileri, sağlık meslekleri ve ilgili mesleklerin sertifikalandırılması ile akreditasyonu konularında bilimsel çalışma yürütecek.
    
     -Obezite ve sigaraya karşı ortak mücadele-
    
     Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlığın Teşviki Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü kapsamında da iki ülke bulaşıcı olmayan hastalıklar ve sağlığın teşviki alanlarında işbirliği yapacak.
     Bunun için iki ülke kronik ve kardiyovasküler hastalıklar, kanser, obezite ve tütüne karşı mücadelede işbirliğine gidecek.
    
     -Çocuk onkolojisi ve kemik iliği-
    
     Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi İle Atina Aghia Sofia Çocuk Hastanesi Arasında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı ile Türkiye ve Yunanistan çocuk onkolojisi, özellikle de kemik iliği alanında birlikte çalışacak.
     Bu çerçevede çocuk onkolojisi ve kemik iliği çalışmaları hakkında bilgi, tecrübe, uzman ve sağlık personeli değişimi, sağlık personelinin eğitimi, ortak proje çalışmaları yapılacak.
    
     Yayıncı: Selçuk Aval

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER