ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2017 Salı 11:15

Türk Kızılayı üç ayda 620 bin ünite kan topladı

Türk Kızılayı üç ayda 620 bin ünite kan topladı

Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Güllüoğlu: "Bu sene bağışçılarımız geçen seneye oranla yüzde 13 daha fazla kan bağışında bulundular. Bu yılın ilk üç ayının geçen yıla oranla çok daha iyi geçtiğini söyleyebiliriz"


Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, "Bu yılın ilk üç ayının geçen yıla oranla çok daha iyi geçtiğini söyleyebiliriz." dedi.

Güllüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2017 yılının ilk üç ayında kan toplama hedeflerini tutturduklarını dile getirerek, "Hatta bu sene bağışçılarımız geçen seneye oranla yüzde 13 daha fazla kan bağışında bulundular. Bu yılın ilk üç ayının geçen yıla oranla çok daha iyi geçtiğini söyleyebiliriz." diye konuştu.

Bu yılın ocak, şubat ve mart ayı dönemlerinde toplamda 620 bin ünite kan topladıkları bilgisini veren Güllüoğlu, "Bu rakam geçen sene ilk üç ayda ise 540 bindi. Bu anlamda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre çok daha başarılı ve verimli bir üç ay geçirdik." şeklinde konuştu.

Türk Kızılayı'na kan bağışı yapan herkese teşekkür eden Güllüoğlu, 620 bin ünite kana ulaşmalarında Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık'ın çağrılarının da son derece etkili olduğunu söyledi.

Güllüoğlu, önlerinde ramazan ayı olduğunu bunun için özellikle nisan ve mayıs ayını çok daha verimli geçirmek istedikleri bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Ramazan ayları kan bağışlarının azaldığı dönemlerdir. O nedenle vatandaşlarımızdan nisan ve mayıs aylarında yoğun şekilde kan bağışı yapmalarını bekliyoruz. Bizim bu noktada çalışmalarımız devam edecek. Amacımız ramazan ayında da hiçbir vatandaşımız kan aramasın, mağdur olmasın. Çünkü her an her zaman kan ihtiyacı doğabiliyor. Biz Türk Kızılayı olarak ramazan ayına hazır olarak girmek istiyoruz. Kan ihtiyacını gidererek girmek istiyoruz. Bunun içinde gerek kurumlarımızın destekleriyle gerekse sokaktaki vatandaşlarımızın destekleriyle kan stoklarımızı artırabildiğimiz kadar artırmak hedefindeyiz."

- "Nisan ve mayıs aylarında da bağışçılarımızın desteklerini bekliyoruz"

Kan bağışının çok önemli olduğunun altını çizen Güllüoğlu, "Organ nakillerinde ya da gebelikteki durumlara kadar birçok vaka için kan gerekiyor. Özellikle organ nakilleri sırasında çok sayıda kan kullanılır. O yüzden kana olan ihtiyaç artıyor. Bunun için 2017 yılının ilk üç ayında olduğu gibi nisan ve mayıs aylarında da bağışçılarımızın desteklerini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Güllüoğlu, Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye'de kadın bağışçı oranlarının diğer ülkelere oranla daha az kaldığının da altını çizerek, "Burada ki en büyük neden korku. Bir de bayanların kan bağışı yapamayacağı yönünde bir algının oluşması. Bu böyle değil. Dünyada yüzde 30 gibi bir oranda kadınlar kan bağışında bulunuyor. Bizde ise bu oran yüzde 10 civarında. Bu anlamda da kadın bağışçı sayısının artmasını bekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Genç kan bağışçılara da seslenen Güllüoğlu, "Hem düzenli kan bağışı yapma anlamında hem de sağlıklı bireyler olması anlamında özellikle üniversite öğrencilerini ya da genç çalışanlarımızı kan bağış stantlarımıza bekliyoruz. Çünkü sağlıklı grup genç bağışçılarımız. Sağlık problemi olmayan gençlerimizi her üç ayda bir bağışa bekliyoruz. Ayrıca kadınlarda dört ayda bir kan bağışı yapabilirler. Lütfen bizleri bu noktada yalnız bırakmasınlar. Çünkü kan sürekli ihtiyaçtır." değerlendirmesini yaptı.

Güllüoğlu, 2017 yılında hedeflerinin 2 milyon 200 bin ünite kan toplamak olduğunu sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER