ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 13:51

Tüp bebek için tedaviyi ertelemek eşlere zaman kaybettiriyor


Op. Dr. Arzu Yurci, tüp bebek tedavisinde bilinmesi gerekenler hakkında bilgi vererek, tedaviyi ertelemenin çiftler için zaman kaybettirdiğini açıkladı.

    Tüp bebek tedavisinde kadının yaşının çok önemli olduğunu dile getiren Op. Dr. Arzu Yurci, şu bilgileri verdi: “Kadının yaşı 35'in altındaysa ve 1 yıllık korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edilemiyorsa doktora başvurulmalıdır. Kadın yaşı 35'in üzerindeyse bu süre 6 aydır. Çiftlerin zaman kaybetmeden doktora başvurması gereken durum ise kadın yaşının 38'in üzerinde olmasıdır. Bunun yanında yumurtalıklarını olumsuz etkileyebilecek bir kemoterapi ya da yumurtalıkla ilgili bir ameliyat geçirmişse, erkekte de aynı şekilde bir ameliyat ya da kemoterapi nedeniyle sperm değerleri olumsuz etkilenmişse, çiftlerin bir an önce tedaviye başvurması gerekir.”

    Op. Dr. Arzu Yurci, çiftlerin çocuk sahibi olmamasının en önemli nedeni şiddetli erkek kısırlığı olduğunu hatırlatarak “Tüp bebek merkezlerine başvuran hastaların yüzde 50-55'inde erkek faktörü saptanmaktadır. İkinci sıradaki neden ise 38 yaş ve üzerinde olan, yumurtalık rezervi azalmış ve bir an önce bebek sahibi olmak isteyen kadınlardır. Bunların yanında üçüncü olarak da kadınlarda yumurtlama bozukluğu, şiddetli endometriyozis (rahim içi dokusunun rahim dışında bulunması) hastalığı ve tüp tıkanıklığıdır. Kadın ve erkeklerdeki kısırlık nedenlerinin oranları birbirine çok yakındır. Fakat spermiyogram tahlilleri çok iyi incelendiğinde erkekte kısırlık görülme oranının kadına göre biraz daha yüksek olduğu belirlenmiştir.” dedi.

    Yeni yöntemlerin gebelik oranını artırdığına dikkat çeken Op. Dr. Arzu Yurci, şunları anlattı; “Türkiye'de her 100 çiftten 15'i çocuk sahibi olmak istediği halde bu isteğini gerçekleştirememektedir. Ancak bu alandaki olumlu gelişmeler önceki dönemlerde imkansız gibi görünen durumlarda bile daha fazla çocuk sahibi olma şansı sunmaktadır. En az 3 kez tüp bebek uygulamasına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, yeni yöntemlerle anne-baba olma şansını yakalayabilmektedir. Genetik inceleme, co-kultur, IMSI (sperm büyütme) gibi teknikler, gebe kalma ihtimali düşük olan her üç çiftten birinde gebelik elde edilmesini sağlamaktadır.”

    43 YAŞ ÜZERİ KADINLARA HORMONAL TEDAVİ SAKINCALI

    Op. Dr. Arzu Yurci, tüp bebek yöntemi en iyi şartlarda uygulandığında ilk denemede başarı oranının yüzde 50-60 civarında olduğunu ifade ederek, “Birçok çift gebelik elde edebilmek için birden fazla tedaviye ihtiyaç duyar. Üçüncü denemede bu oran yüzde 85'lere çıkmaktadır. En az üç kere tüp bebek deneyip başarısız sonuç alanlarda tekrarlayan başarısızlıktan söz edilebilir. Kadının yumurtalıkları uygunsa ve yaşı gençse, çiftler bu tedaviyi denemek istiyorsa denenmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak özellikle 43 yaş sonrasında meme kanseri riskini artırması nedeniyle hormonal tedaviler çok önerilmemektedir.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER