ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 21:15

Tip 1 diyabet için umut ışığı


Sedef hastalığının tedavisinde kullanılan bir molekülün, tip 1 diyabetin ilerlemesini geciktirmede etkili olduğu belirlendi.
ABD'deki Indianapolis Üniversitesi'nden bilim adamları, 33 hastaya 12 hafta boyunca sedef hastalığında kullanılan molekülü (alefacept) enjekte etti. Bir süre ara verildikten sonra tekrar 12 hafta bu tedavi yöntemine devam edildi.
Aynı dönemde 16 hastaya da plasebo verildi.
Yemek yedikten sonra, 4 saat içinde molekülün verildiği hastalarda insülin üretiminin daha dengeli hale geldiği belirtildi.
Ayrıca molekülün verildiği hastalarda hipoglisemi (kandaki şeker oranının ani düşüşü) krizlerinin daha az olduğu vurgulandı.
Araştırmaya imza atanlardan Mark Rigby, ilerde bu molekülün tip 1 diyabetin dengelenmesinde ve ilerlemesinin geriletilmesinde kullanılabileceğini, bu bakımdan sonuçların umut verici olduğunu ifade etti. Ancak Rigby, bu molekülün hastalığın tedavisini sağlamayacağına da dikkati çekti.
Tip 1 diyabet, insülin üreten pankeras hücrelerinden bazılarının kaybı olarak nitelendiriliyor. Sedef hastalığında olduğu gibi, tip1 diyabette de bağışıklık sisteminde kilit rol oynayan lenfosit T hücrelerinin anormal faaliyeti söz konusu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER