SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2014 Salı 17:08

Tekrarlanırsa beyni zehirliyor

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/beyin-1476316-465x309.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/beyin-1476316-622x360.jpg
Tekrarlanırsa beyni zehirliyor

Tekrarlanan depresyonun, beyinde "zehir etkisine" yol açtığı belirlendi.


Fransız bilim adamlarının araştırması, birçok kez depresyona giren kişilerin bazı beyin faaliyetlerinin değiştiğini, bu durumun konsantrasyon, hız ve dikkati etkilediğini gösterdi.

Bilim adamları hayatı boyunca 1-5 kez depresyona giren 2 bin kişininin bilişsel becerilerini inceledi. Rakamların aralarını doldurmaya yönelik "iz sürme testine" tabi tutulan katılımcıların becerileri önce depresyondayken daha sonra hastalar iyileştiğinde değerlendirildi. 

İlk ve ikinci depresyon sürecinden hemen sonra testin yapılmasının 35 saniye aldığı görüldü. Ancak 3 ya da daha fazla kez depresyona yakalananların testi bitirme süresinin 80 saniyeye kadar uzadığı saptandı.

Depresyonun, tedavi edilmemesi halinde beyinde doku bozulmalarının meydana geldiğini belirten bilim adamları, birçok kez depresyona girenlerin bu hastalığa tekrar yakalanma riskinin de bu nedenle arttığını vurguladı.

Bilim adamları, şizofreni ve bağımlılık tedavisinde sıkça uygulanan "bilişsel tedavi"nin depresyonda da kullanılabileceğine dikkati çekti. 

Depresyonun zamanla kötüleşen bir hastalık olduğuna açıklık getiren araştırmanın sonuçları "European Neuropsychopharmacology" dergisinde yayımlandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

Anne sütünü bırakmada doğru zaman önemli

SONRAKİ HABER

Böbreğinden 4 kat büyük

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.