ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 00:43

Tekrarlamasını engelliyor

Tekrarlamasını engelliyor

Günde iki bardak kahve içmenin tedavi edilen bu kanserin yeniden nüksetmesini engellediği ortaya çıktı.


İsveç'teki Lund Üniversitesi uzmanları günde iki bardak kahve içmenin meme kanserinin yeniden nüksetme riskini azalttığını belirtti.

gazeteport.com.tr'de yer alan habere göre; Kanser ilacı tamoxifen ile kahvenin karıştırıldığında meme kanserinin yeniden nüksetme riskini yarıya düşüürüldüğü belirtildi.

Uzmanlara göre kahve ilacın etkisini güçlendiriyor.

Bilim insanları tedavi olmuş 600 kanser hastası üzerinde araştırma yaptı. Bu hastaları beş yıl boyunca izledi. Bunların yaklaşık 300'ü meme kanseri ameliyatı sonrası hastaların yaygınlıkla kullandığı tamoxifeni kullanıyordu.
Tamoxifen bir anti östrojen ilacı olup meme kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor. Birçok kadında meme kanseri östrojen hormonuna bağlı olarak gelişiyor.

Lund Üniversitesi'nden Maria Simonsson "İlacı alan hastalar bunun yanında bir ya da iki bardak kahve içerlerse kanserin yeniden nüksetme oranı sadece tamoxifeni alana göre daha düşük oluyor. Henüz net bilinmemesine rağmen bir teoriye göre kahve tamoxifeni daha etkili yapıyor ve biz de bunu düşünüyoruz" dedi.

Lund Üniversitesi uzmanları daha önceki araştırmalarında kahve tüketimi ile belirli mem kanserinin gelişme riskinin düşük olması arasında bir bağ olduğunu bulmuştu. Kahvenin kanser hücrelerinin büyümesini engellediği belirtilmişti.

Lund Üniversitesi'ndne Helena Jernstrvm yaşam tarzının kanser tedavisindeki etkilerini araştırdıklarını söyledi.

Bu kahve ile kanser ilişkisini belirleyen ilk araştırma değil. Harvard Tıp Fakultesi'nden bilim insanları günde iki veya üç bardak kahve içen kadınların yüzde 20 daha az kansere yakalanma riskinin olduğunu açıklamışlardı.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER