ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 13:19

Talasemiye dur diyecekler


Adana'da Talasemi (Akdeniz anemisi), orak hücre anemisi hastalığının önlenebilmesine yönelik, bilinçlendirme ve kamuoyu oluşturulması amacıyla çalışma başlatıldı. Kan Hastalıkları Koruma Tedavi ve Dayanışma Derneği’nin liderliğini üstlendiği çalışmalar, dernek başkanı Şahin Özbingül ile Op. Dr. Emin Zümrütdal koordinatörlüğünde yürütülüyor.

Çalışmalara, Kan Hastalıkları Koruma Tedavi ve Dayanışma Derneği’nin yanında, Çevre Eğitim Kültür Sağlık ve Yardımlaşma Derneği (ÇEKSAY), Ev Kadınları Dayanışma Derneği (EVKAD), Profesyonel Doğa ve Su Sporları kulübü (PRODOSS), Adana Kız Lisesi Mezunları Derneği, Adana Baraj Lisesi Mezunları Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi, Adana Balkan Boşnak Türkleri Dostluk ve Kültür Derneği’nin katkılarıyla hayata geçiriliyor. Söz konusu çalışmalar “Talesemiye Dur De!” başlığıyla ortak sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçiriliyor.


Planlanan işlerin başında, toplum bilincinin Talasemi (Akdeniz anemisi) hastalığı konusunda arttırılması geliyor. Bununla ilgili, Çukurova’nın çeşitli yerlerinde sergi açılması ve konferanslar verilmesi planlanıyor. Ayrıca hastalıkla ilgili bilgilerin bulunduğu broşür ve afişlerle bilgilendirme yapılacak, yanı sıra konusunda uzman kişiler ve toplum gönüllüleri halkı bilinçlendirecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER