ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 14:41

Suriye'den gelenlerin tedavisinde "sevk zinciri"


Suriye'deki iç karışıklık nedeniyle Türkiye'ye kaçan ve kamplarda barınanların başka bir ildeki tedavileri, sevk zincirine uyulması kaydıyla karşılanacak.
     Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'ye gelenlerin tedavi giderlerinin nasıl karşılanacağına ilişkin belirsizlik, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumundan yayınlanan genelgeyle açığa kavuşturuldu.
     Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Orhan Koç'un yayınladığı genelgede, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında geçen ay yapılan Suriye koordinasyon toplantısında, kampların bulunduğu illerin dışında konaklayan, herhangi bir kampta kaydı bulunmayan Suriyelilerin tedavi masraflarının ödenmemesi kararı alındığı anımsatıldı.
     Genelgeye göre, kamplardaki Suriyelilerin başka bir ildeki tedavileri ancak başvurdukları ilk sağlık kuruluşunun uygun görüp bir üst basamağa sevk etmesi yani "sevk zinciri"ne uyulması kaydıyla karşılanacak.
     Sevk zincirine uyulması kaydıyla bir başka ilde tedavisi yapılan Suriyeli sığınmacıların tedavi gideri, sevkin yapıldığı ilin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne fatura edilecek.
     Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Orhan Koç, bakanlık hastanelerine kampların bulunduğu illerin dışından ve hiçbir kampta kaydı olmayan Suriyelilerin başvurması halinde bu hususlar gözetilerek işlem yapılmasını istedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER