SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2014 Cuma 16:13

Sürekli mesajlaşma sağlığınızı bozabilir!

/home/yztusr/public_html http://cdn3.yazete.com/store/img/surekli-mesajlasma-sagliginizi-bozabilir-1488116-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/surekli-mesajlasma-sagliginizi-bozabilir-1488116-622x360.jpg
Sürekli mesajlaşma sağlığınızı bozabilir!

ABD’li araştırmacılar akıllı telefondan sürekli mesajlaşmanın omurga sağlığını tehdit ettiğini açıkladı.


Akıllı telefonunu bir an olsun elinden düşürmeyen, sürekli mesaj atıp, mesaj yazanlara uzmanlardan bir uyarı var. Kullanıcıların cep telefonu başındaki vücut duruşunu inceleyen ABD’li uzmanlar,  başın yaklaşık 60 derece eğildiği bu duruşun omurga için ciddi bir risk oluşturduğunu saptadı.

Riskin nedeni, bu esnada omurganın taşıdığı yükün yerçekimin de etkisiyle yaklaşık 27 kilo artması. 15 derecelik bir açıda ise omurganın yükü 12 kiloya düşüyor.

Surgical Technology International adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, ortalama bir cep telefonu kullanıcısı günde 2 ila 4 saatini cep telefonuna bakarak geçiriyor.. 

Uzmanlar, bu durumun omurgada tedavisi güç hatta ameliyat gerektirecek hasarlar yol açabileceğine dikkat çekiyor. Bu riski azaltmaksa oldukça basit. Tek yapmanız gereken telefonunuza bakarken eğilmek yerine, vücunuzu dik tutmak.

ÖNCEKİ HABER

Fıtık erkeği seviyor

SONRAKİ HABER

Ebola'yı yenenlerin kanları araştırılacak

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.