ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2014 Çarşamba 12:36

Su bile yarıyorsa...

Su bile yarıyorsa...

Fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyet ve diğer uygulamaların yayında dikkat edilmesi gereken diğer bir noktada metabolizmanın çalışma hızı olduğu vurgulandı.


Metabolizmayı hızlandırmanın dünyanın her yerindeki kilo derdi olanların en önemli hedefi olduğunu belirten Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan az ve çok sık beslenmenin zayıflamayı kolaylaştırdığını söyledi. Dr.Gönül Ateşsaçan, konuya ilişkin olarak şunları söyledi; “Öncelikle metabolizma hızı nedir. Bazal metabolizma hızı (BMH), fiziksel olarak dinlenir durumdayken vücudun harcadığı enerji miktarıdır.Kısaca yediklerinizi yağa dönüştürüyorsak metabolizmamız yavaştır; yediklerimizi yakıyorsak metabolizmamız hızlıdır ve kilo almayız. Besinlerdeki enerjiyi hareket enerjisine dönüştürme oranı.

Metabolizmanın yavaş olması

Metabolizma yavaş ise az yemeye çalışmanıza rağmen kilo almanıza veya yavaş kilo vermenize sebep olur. Metabolizma hızını ve metabolizma yaşını en kolay nasıl ölçersiniz? Termometre ile: En kolayı her sabah yataktan kalkar kalkmaz kol altında termometre ile ateşinizi ölçmeniz.Bunu 5 gün yapmanız yeterlidir. Eğer ölçümler 35.5 ve altında ise metabolizma hızınız yavaş demektir (Bu ölçüm çok soğuk veya çok sıcak ortamda değil, yaşadığımız oda sıcaklığında yapılmalıdır-24-26 °C de) Manyetik Biorezonans yöntemi(SCİO):Bu yöntem ile gerçek metabolizma yaşı ortaya çıkar.Örneğin hastanın yaşı 15 iken 80 çıkabilmektedir. Vücut durmuş, stres çok yüksek, hormonal sistem çok yavaşlamıştır. Çok az yese ve hatta aç kalsa bile kilo veremez.

Metabolizma hızını dengeleme 

Güneş varken yaşamak. Güneş varken metabolizma hızlıdır, güneş batınca yavaşlar. Beslenme planı buna göre yapılmalıdır.
Sabah uyanınca 1 tatlı kaşığı tere tohumu çok az bal ile karıştırıp yutabilirsiniz.
Alkali su toksin atar ve kilo verdirir,10 gün süreli kullanın
1,5 litre oda ısısındaki suya 2 dilim taze zencefil ve 4 -5 limon damla veya 4-5 damla elma sirkesi katılacak.Tüm gün tüketilecek.
Hafif acı sivri biber
Spor gün aşırı 1 saat hızlı ve yavaş tempolu olarak yapılan spor aktivitesi (tenis gibi…)
Günde 5 fincan ılık sıcak yeşil çay (dikkat çok demlenmeden)
Bebekler gibi az ve çok sık beslenirsek, metabolizmamız hızlanır.Unutmayın bebek metabolizma hızı erişkine göre yaklaşık 100 kat fazladır.
Beslenmede yağ miktarı azaltın, zeytinyağı sadece günde 1-2 yemek kaşığı tüketebilirsiniz.

Hayvansal Protein önemli

Haftada 3 gün günde 3 öğün hayvansal gıda (et, balık, tavuk, yumurta, keçi peyniri, keçi sütü ve yoğurdu) tüketmek
Haftada 4 gün günde 2 öğün hayvansal gıda tüketmek
Hayvansal gıdalar ile buğdaydan elde edilen makarna, ekmek,pilav , patatesi birlikte tüketmemek
4 saat ara ile günde 3 kez ana öğün yemek
Vücutta yağ miktarı azaldıkça ,metabolizma hızlanır
Vücutta kas oranının artarsa vücut hızlanır
Çok sık ve çok düşük kalorili diyetler yapmak metabolizmayı durdurur.Çok az yenildiği taktirde, vücut kendini korumak adına depo yağlarını harcamak istemez ve kalori harcamayı azaltır.
Çok uzun aralıklarla yemek yenildiği taktirde vücut enerji yakmayı keser, 5 katlı bir binayı çıkarken ile 100 kalori harcamak yerine, 50 kalori harcar.Depo yağlarını vücudu korumak adına tutar.
Stresi mümkün olduğunda azaltmak.Kronik stres kilo yapar
Günde yaklaşık 2.5 litre su tüketmek ve bunun yaklaşık 2 litresini sıcak bitki çayı şeklinde tüketmek
Karaciğer yağlanması varsa vücut yavaşlar.Karaciğer yağlanması için her gün 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal ve her gün 1 adet enginar tüketin
Çok fazla kimyasal ilaç kullanımı karaciğeri yavaşlatır ve yağlanma meydana gelir, ilaçlar vücutta yağlanma yapabilir.” 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER