ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 23:09

Stresli iş öldürebilir

Stresli iş öldürebilir

İşte yaşanan stresin vücudun yağ yapısını değiştirdiğini belirten uzmanlardan korkutan uyarı...


Uzmanlara göre işle ilgili stresin insan vücudunda yağların artmasını sağlıyor. Kolasterolü yükselten bu stresin öldürücü olabileceği uyarısı yapıldı.

İspanyol uzmanlar vücut metabolizmasını etkileyen stresli durumu bulduklarını, bunun da sonunda insanı kötü kolesterole götürdüğünü kaydetti.

Uzmanlar yıllarca duygusal stres ile kalp-damar hastalıkları arasında bir ilişki olduğunu söylüyor. Tabii bunlar da sigara, uygunsuz beslenme gibi sağlıklsız alışkanlıklar veya durağan yaşam tarzı ve diğer fakörlerin sonucunda meydana geliyor.

Ama yeni yapılan araştırmada stresin vücuttaki yağ seviyesini ve kandaki lipoproteinleri değiştiren dislipidemiyi tetiklediği belirtildi. Malaga'daki Virgen de la Victoria Hospital ve Santiago de Compostela Üniversitesi'deki uzmanlar, iş stresi ile vücuttaki yağ asitlerinin nasıl metabolize olduğuyla alakalı değişik parametreler arasında bir bağ olduğunu düşünüyor.

Çalışma 'Scandinavian Journal of Public Health' dergisinde basıldı ve 90 binden fazla çalışanın sağlık kontrolünden geçirildi. Carlos Catalina "Bundan önceki 12 ayda işle ilgili zorluklar yaşadığını söyleyen çalışanların (yüzde 8.7) dislipdemi hastalığından muzdarip olma riski yüksek" dedi.

Dislipdemi toplam kolesterol ve kötü kolesterol ve trigliserid seviyesini artırabiliyor ve iyi kolesterol seviyesinni düşmesine neden olabiliyor. Dr. Catalina'a göre lipit profilin değişmesiyle damarlardaki plaka riskinin artıyor. Bu da birçok kalp hastalıkları ve kolesterole sebep oluyor.  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER